
Szinte hihetetlenül rövid a Büntető Törvénykönyv legújabb módosítása, de sokak számára fontos a tartalma.
Arra figyelemmel, hogy az Alaptörvény alkotmányos értékként nevesíti a demokratikus közvélemény kialakításának szükségességét, a módosítás a közügyek szabad megvitatása érdekében a sajtótermék és a médiaszolgáltatás útján történő elkövetés vonatkozásában dekriminalizálást hajt végre.
Ezáltal lehetővé válik a közügyek szabad megvitatása.
Az előzményekhez hozzá tartozik, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Alkotmánybíróság is kifejtette, hogy csak végső esetben lehet a büntetőjog eszközeihez folyamodni a tájékoztatás kapcsán.
A módosítás konkrét tartalma, hogy nem büntethető rágalmazás és becsületsértés miatt, aki a közügyek szabad megvitatása körében sajtótermék vagy médiaszolgáltatás útján követi el a cselekményt, de feltétel, hogy nem irányulhat a sértett emberi méltóságának nyilvánvaló és súlyos becsmérlésére.
Mindez nem jelenti, hogy bárki szabadon írhat-mondhat bármit. Erkölcsi és anyagi értelemben is jóvátételt lehet követelni sajtó-helyreigazítási eljárás illetve személyiségi jogi per útján.
A Polgári Kisgazdák a szabad tájékoztatás híveiként üdvözlik a BTK módosítását, de azon reményben, hogy jogsértés esetén a polgári bíróság kellő eréllyel fog majd fellépni, hogy megfelelő mértékű legyen majd az anyagi visszatartó erő!
Dr. Bakos Zoltán, KPE szakértő