Dr. Paál Sándor értesítése alapján: Soha nem látott szüret volt idén Balatonfüreden, 50 borlovagrend is felvonult

Felvonulnak a borrendek Balatonakaliban a szüreti ünnepeken. A borrendek társadalmi szerepe a magyar bor promóciójának erősítése, valamint a borkultúra és a kulturált, egészséget szolgáló borfogyasztás terjesztése. - A kép forrása: balatontipp.hu

A hétvégén megint sor került a Füredi Szüretre, ami már évek óta Balatonfüred egyik népszerű kulturális, turisztikai rendezvénye, a borkultúra megmutatása és az ezzel járó borkóstolás mellett tartalmas programokat nyújt a zeneszeretőknek, a gyerekeknek és a gasztronómia iránt érdeklődőknek egyaránt. Látványos menet borlovagrendekkel, mutatványosokkal, fúvószenekarokkal. A parton kézműves vásár, koncertek, boros pavilonok és gasztroudvar.

Emellett a csodálatos nyárias időjárás tényleg nagy tömegeket vonzott a nagyszerű, háromnapos rendezvényre. A szüret bővelkedett a hollywoodi stílusjegyekben, a Magyar Hollywood Tanács „Hollywood Aranycsillaga” elismerés is átadásra került.

Balatonfüred több mint harminc évvel ezelőtt kapta meg a szőlő és a bor nemzetközi városa címet.Hogy mindez ne csak névleges legyen, és hogy a szőlőre ne csak a Balaton klímája adja az áldást, kellett egy fesztivál, amely tartalmas programokkal népszerűsíti a helyi borkultúrát. A rendezvény leglátványosabb programja ezúttal is a szüreti felvonulás volt.

A Szent István térről a Kisfaludy színpadig vonuló borlovagok, gólyalábasok, zászlóforgatók, diákok, néptánccsoportok, huszárok és betyárok menetének útvonalán ezúttal is borkóstolók voltak. A menethez több mint ötven borlovagrend társult, amelyeket a Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége foglal magába.

Európa országaiban már a középkorban alakultak bor(lovag)rendeknek nevezett társaságok, melyek a bor kultuszának, egy-egy borvidék hagyományainak ápolását tűzték ki célul, mindezt a lovagi erények gyakorlásával: hűséggel, odaadással, becsületességgel, udvariassággal és mértékletességgel.

A bor, bár élvezeti cikk, azonban már ekkor is jóval több ennél, már ekkor is egészséges, egészségvédő italnak, gyógyszernek és tápláléknak számított a számos betegséget okozó és terjesztő vízzel szemben.

Ez áll hátterében annak, hogy a középkor végén Nyugat-Európa borvidékein ezen egészséges ital kultuszát kialakították a Bacchus-társaságok. E társaságok egy-egy táj borainak, vagy egy-egy borfajtának a híveit tömörítették egyesületekbe. Szigorú szabályok szerint működtek, szervezeti felépítésük az egykori lovagrendekét követték.

Külsőségeikben is (a középkori divat szerinti öltözék, a felvétel ünnepélyessége, szertartása, a lovagi eskü, a próbatétel) a lovagrendeket követték. A Bacchus-társaságok elsőként Franciaországban alakultak meg.A borbaráti borlovagrendek az erények közül természetszerűleg hirdették a hűséget a barátságban és a választott borfajtában egyaránt.

A Bacchusi Borrendek Nemzetközi Szövetsége, az FICB (Fédération Internationale des Confréries Bachiques) 1964. június 6-án alakult meg, székhelye Párizsban a Bormúzeumban van. Az alapítást a belga és a francia borlovagrendek kezdeményezték. A két kezdeményező ország borrendjeit egyre többen követték. Magyarország 1978-ban csatlakozott az FICB-hez.

Magyarországon egyébként a nyugat-európai példák alapján 1976-ban alakult meg az első borrend PAX CORPORIS – A TEST BÉKÉJE néven. Ennek igen érdekes a története: francia idegenforgalmi szakemberek Magyarországon járva és jó borokat kóstolgatva vetették fel, hogy ahol ilyen jó borok teremnek, miért nem alakulnak borrendek? Az első borrend megalakulását néhány rövidesen követte. A Magyarországi Borrendek Országos Szövetsége 1988 november 16-án, Budapesten alakult meg, az akkor már működő 13 borrend egyhangú akaratából.

Az idei szüreti fesztiválon az ország minden pontjáról Balatonfüredre érkeztek a borlovagrendek képviselői. A városon átvonuló fantasztikus lovagrendi menetet nagy tömeg üdvözölte az útvonal mindkét oldalán. A színes lovagi palástok, zászlók sajátosan ünnepi hangulatot teremtettek. A menet végén a zsúfolásig megtelt nézőterű Kisfaludy színpadon valamennyi jelenlevő lovagrend vezetői felsorakoztak és bemutatkoztak. Igazi fieszta volt.

És, a hangulatot megpaprikázó meglepetésre is sor került. Koczor Kálmán, a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének elnök-nagymestere a magyar borkultúra önzetlen és elkötelezett képviseletéért a Magyar Hollywood Tanács „Hollywood Aranycsillaga” elismerést kapta meg. Az elismerést átadó Bokor Balázs, a Magyar Hollywood Tanács elnöke – aki maga is három borlovagrend tagja – hangsúlyozta, hogy Hollywood és a borkultúra kéz a kézben jár.

Szóval, Hollywood rányomta bélyegét Balatonfüredre is és újabb ösztönzést ad, hogy jövőre ismét, még látványosabb szüreti ünnepre kerüljön sor a szőlő és a bor városában… A Paramount Pictures-t megalapító, Ricsén született Zukor Adolf és a 20th Century Fox atyja, a Tolcsván született William Fox (Fuchs Vilmos) maguk is hagyományos magyar borvidékről származtak. Szóval, Hollywood rányomta bélyegét Balatonfüredre is és újabb ösztönzést ad, hogy jövőre ismét, még látványosabb szüreti ünnepre kerüljön sor a szőlő és a bor városában…

Forrás: novekedes.hu

https://novekedes.hu/utazas/furedi-szuret-hollywoodi-stilusban