A Honvédelmi és Rendészeti Bizottság támogatja, hogy márciusig meghosszabbítsák a migráció miatti veszélyhelyzetet

A migrációs nyomás fokozódása prognosztizálható. - A kép forrása: demokrata.hu

A magyar kormány a veszélyhelyzet meghosszabbításán a déli határ védelmét, míg az unió ennek pont az ellenkezőjét, a határok átjárhatóvá tételét érti – erről Rétvári Bence beszélt az Országgyűlés onvédelmi és rendészeti bizottságának ülésén. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: 2015-ben azért hirdettek Magyarországon veszélyhelyzetet, hogy megvédjék a déli határt, az unió veszélyhelyzeti szabályozása ezzel szemben egyfajta „migránsmágnesként” működne.
Az államtitkár szólt a Mórahalomnál szeptember 21-én történtekről is. Egy négytagú szerb-magyar közös járőrcsoportra adtak le illegális migránsok előbb egyes majd sorozatlövéseket. Erre eddig nem volt korábban példa – mutatott rá, hozzáfűzve: magyar oldalról lőfegyverrel való visszaélés bűntettének alapos gyanúja miatt eljárás indult. A politikus a bizottság tagjainak lejátszott egy videófilmet is, amely az illegális migránsok erőszakos, agresszív fellépését mutatta be. Beszámolt arról, hogy az idén eddig 18 határt védő személy elleni támadás, 119 intézkedésre kiérkező rendőrautó elleni támadás történt, míg 37 esetben határzárat romboltak az illegális migránsok.
A bizottság végül 6 igen és 1 nem szavazattal támogatta a kormány kérését, hogy márciusig hosszabbítsák meg a migráció miatti veszélyhelyzetet. Kósa Lajos a bizottság fideszes elnöke a Hír TV esti műsorában kijelentette: erősíteni kell az együttműködést a szerb rendőrséggel, és meg kell értetni az Európai Unióval, hogy a migráció megfékezésének egyetlen lehetséges módja a határok őrizete.
Teljesen új helyzetet teremt, hogy egyes migránsok és embercsempészek nemrég automata fegyverrel lőttek nemcsak egymásra, hanem magyar határőrökre is, ezért a nemzetközi közösségnek mielőbb az illegális bevándorlás kiváltó okainak kezelésére kellene fókuszálnia annak ösztönzése helyett − közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Genfben. A miniszter a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) panelbeszélgetésén arról számolt be, hogy Magyarország a jelenleg legaktívabb európai bevándorlási útvonalon fekszik, ezért erős migrációs nyomással néz szembe. A tárcavezető rámutatott, hogy hazánkban tavaly mintegy 275 ezer illegális határátlépési kísérletet regisztráltak, idén pedig eddig 155 ezret.

hirado.hu