Vízügyi konferencia Keszthelyen

A Belügyminisztérium, önkormányzatok és civil szervezetek részvételével került sor Keszthelyen az „Önkormányzatok klímaadaptációs lehetőségei..” című konferenciára. A Polgári Kisgazdákat Papp Tamás elnökségi tag képviselte.

Bár az éghajlatváltozás kérdésköre globális kihívás, a válaszokat mégis helyi szinten lehet megadni hatásosan.

Az éghajlatváltozásnak –  akár az emberi beavatkozás eredményeként, akár attól függetlenül – vannak pozitív illetve negatív hatásai. Ez utóbbit tudjuk mérsékelni,  ennek hatásos módja az alkalmazkodás, az ipari és a mezőgazdasági termelésnek, a fogyasztásnak és az életmódunknak a változó körülményekhez való igazítása. 

 A beavatkozások elsősorban a helyi önkormányzatok szintjén valósíthatóak meg. Az önkormányzatoknál közvetlenül tapasztalják meg és értékelik a problémát okozó szélsőséges időjárási események következményeit (pl. villámárvíz, belvíz által okozott beázások, lakóépületben okozott károk, vagy az aszálykárok a mezőgazdaságban). Ők ismerik az adott település és a környék adottságait, erőforrásait, lehetőségeit, így a helyi érintetteket, érdekelteket pontosan képesek beazonosítani, bevonni és ha kell, mozgósítani.

A konferencián az előadások széleskörűen foglalkoztak a klímaváltozás és ezzel összefüggésben a vízgazdálkodás kihívásaival: a vízmegtartás / vízhiány, csapadék és árvizek kérdéskörén túl, az energiagazdálkodással, a közterülethasználattal és az üvegházhatású gázok /ÜHG/ kibocsátásával.

Az összefoglalót készítette Kékesi Márton KPE szakértő.

A Polgári Kisgazdák fontosnak tartják, hogy szakemberek foglalkozzanak az éghajlatváltozás által okozott problémákkal, ezért szükségesnek tartják, hogy a fent említett konferencián elhangzottakat minél többen megismerjék és annak tanulságait hasznosítani tudják.

Bővebb információ az alábbi linken elérhető: https://lifelogos4waters.bm.hu/wp-content/uploads/2023/06/LIFE-LOGOS-4-WATERS-rendezvenysorozat_Keszthely_eloadasok.pdf

(KPE)