
Módosult a mezőgazdasági vízszolgáltatásról szóló rendelet, amely többek közt korábbi a módosításokat harmonizálja, egyértelműsíti, illetve egészíti ki. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara összegyűjtötte a fontos tudnivalókat.
Bejelentéshez kötött tevékenység esetén vízszolgáltatási szerződést kell kötni és csak ezen szerződés szerint gyakorolható az öntözés! A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot bejelentő vízhasználó a vízügyi hatósághoz történő bejelentést követően mezőgazdasági vízszolgáltatási szerződést köt a mezőgazdasági vízszolgáltató mű üzemeltetőjével a rendkívüli öntözési célú vízhasználat igénybevételére. A rendkívüli öntözési célú vízhasználat ezen szolgáltatási szerződés szerint gyakorolható – hívja fel a figyelmet a NAK jogszabályi összefoglalója.
Vízhasznosítási idény az alábbiak szerint alakul, de fontos, hogy csak a vízügyi igazgatóság hozzájárulása mellett történhet!
Öntözés esetén főszabály szerint március 1. napjától október 31. napjáig, tart a vízhasznosítási idény, de, ha a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetése veszélyezteti az öntözési célú vízhasználatot,
- az üzemeltető a vízhasználók eltérő megállapodása hiányában a tárgyév április 15. és szeptember 30. napja közötti időszakban az öntözési célú vízhasználatot részesíti előnyben,
- a tárgyév október 1. és április 14. napja közötti időszakban a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetését részesíti előnyben.
A vízigényeket 10 nappal hamarabb kell bejelenteni, legkésőbb tárgyi év január 31-ig.
Tógazdálkodásnál március 1. napjától november 30. napjáig, a téli vízellátás december 1. napjától február 28. napjáig tart a vízhasznosítási idény, azonban az üzemeltető és a vízhasználó ettől eltérő időpontban is megállapodhatnak!
Idényen kívüli vízszolgáltatásnál az üzemeltető és a vízhasználó közötti szolgáltatási szerződésben meghatározott feltételeknek megfelelően kell elszámolni!
A vízigényeket 10 nappal hamarabb kell bejelenteni, legkésőbb tárgyi év január 31-ig. A vízhasználó a vízhasznosítási idényre vonatkozó vízigényét a vízszolgáltató mű üzemeltetőjének – annak hiányában az igazgatóságnak – tárgyévenként legkésőbb január 31 napjáig jelenti be!
A vízkorlátozást a vízgazdálkodásról szóló törvényben meghatározott priorizálásának megfelelően kell végrehajtani.
Továbbá a mezőgazdasági vízszolgáltatás üzemeltetőjének tájékoztatni kell a szolgáltatási szerződéssel rendelkező vízhasználókat az érvényes vízszolgáltatási díjról a vízhasználat megkezdéséig, azonban törlésre kerül ennek eddigi legkésőbb határideje, miszerint legkésőbb április 10. napjáig kell ezt megtenni.
A vízkorlátozást a vízgazdálkodásról szóló törvényben meghatározott priorizálásának megfelelően kell végrehajtani. Ezen belül a mezőgazdasági célú vízhasználat esetén a vízjogi engedélyben meghatározott, egyidejűleg vételezhető maximális vízsugárhoz viszonyítva pedig
az alábbi, sorrendben fokozatosan alkalmazható intézkedésekkel kell végrehajtani:
- a rendkívüli öntözési célú vízhasználat megszüntetése;
- a vízpótló öntözések 30%-os csökkentése;
- az öntözésre használt összes vízmennyiség szükség szerinti arányos csökkentése;
- a rizstelepek vízpótlásának szükség szerinti arányos, de legfeljebb 50%-os csökkentése;
- a halastavak (áruhaltermelő tavak) vízpótlásának szükség szerinti arányos, de legfeljebb 50%-os csökkentése;
- a halastavak vízpótlásának az előző pontban rögzítetten felül további 20%-os csökkentése.
- Forrás: NAK, agroinform.hu