Újabb változtatásokat és egyszerűsítéseket kezdeményez a kutak szabályozásában az Agrárminisztérium – közölte közösségi oldalán Nagy István.

Fotó: Pixabay

Szakértőink útján folyamatosan figyelemmel kísérjük a változásokat és ha szükséges, körlevélben adunk tájékoztatást tagjainknak. (kpe)

Nagy István arra hívta fel a figyelmet, hogy az agrártárca elkötelezett a felelős vízgazdálkodás és az öntözéses gazdálkodás kiszélesítése mellett. Ennek érdekében korábban módosult a vízgazdálkodásról szóló törvény is. Az új előírások megkönnyítették a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vételét és a vízjogi engedélyezési eljárást is. De itt még nem állhatunk meg, ezért további újításokat és könnyítéseket kezdeményezünk – tette hozzá. Hangsúlyozta, az adminisztratív költségek visszaszorítása érdekében kezdeményezzük a kutak vízmérő-órával történő felszerelési kötelezettségének eltörlését.

Ezzel az 50 méternél nem mélyebb és védett vízbázissal nem érintett területek vonatkozásában minden költség nélkül, egy egyszerű bejelentéssel legalizálhatóak lesznek a kutak. Így továbbra is díjmentesen lehet üzemeltetni a korábban létesített és bejelentési kötelezettségnek eleget tevő kutakat.

 A szabályozás célja az, hogy megoldódjon az az évek óta súlyosbodó probléma, amelyet az engedély nélkül kialakított kutak jelentenek a mezőgazdaságnak. Most erre kínálunk újabb megoldásokat – emelte ki a miniszter.

 Forrás: AM Sajtóiroda, kormany.hu

A kutakról

A KPE elnökének körlevelében a Polgári Kisgazda barátaink már tájékoztatást kaptak arról, hogy a fúrt kutak engedélyeztetési eljárásával kapcsolatban komoly szakmai előkészítő munka folyik az Országgyűlésben. Font Sándornak – a Mezőgazdasági Bizottság elnökének vezetésével – a napokban az egyeztetések elkezdődtek.

A vízgazdálkodással, a vízkivétellel kapcsolatban nem lehetünk közömbösek, ez minden magyar ember közös ügye.

A folyóink, tavaink, felszíni vizeink védelme mellett a felszínalatti vizeink védelme, gondos és körültekintő felhasználása is elsőrendű feladata mindannyiunknak. A felszín alatti vizeinkből a vízkivétel ásott vagy fúrt kutakból lehetséges.

Ásott kút esetén, amennyiben az magánszemély tulajdonában van és háztartási fogyasztást szolgálja nem kell szakember segítsége a fennmaradási engedély megszerzéséhez, elég az adott önkormányzatnál, személyesen vagy elektronikusan egy bejelentő nyomtatványt beszerezni, kitölteni és a jegyzőhöz benyújtani. Előzetesen érdemes az önkormányzatnál megérdeklődni, hogy az adott telek nincs-e véletlenül un. vízbázisvédelmi területen, mert akkor szakember segítségére lesz szükség az engedélyeztetéshez.

Fúrt kutakkal kapcsolatban már hírt adtunk egy előző cikkünkben az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági elnökének tájékoztatójáról. E szerint:

a belterületen, engedély nélküli fúrt kutak bejelentési kötelezettsége kapcsán egyelőre nincs semmi teendője a tulajdonosoknak!

illetve:

a házi fúrt kutak tulajdonosainak (és a külterületen 50 m-nél nem mélyebbre fúrt öntözési célú kutak esetében) egyelőre semmit nem kell tenniük a tulajdonosoknak.

A jelenlegi szabályozás szerint ez év végéig, tehát 2023. 12. 31-ig van bejelentési / engedélyeztetési kötelezettség.

Szintén Font Sándor szerint: „olyan jogalkotási végeredményen dolgozunk, amely a jelenlegi bürökratikus és költséges eljárást úgy váltja ki, hogy megfeleljünk a víz- és környezetvédelmi igényeknek és az Alaptörvénynek is.”

A Polgári Kisgazdák álláspontja szerint feltétlenül szükséges a kutak nyilvántartásba vétele, a fúrt kutak esetében tudnunk kell, hogy egy adott vízadó rétegen hány helyen és milyen mértékben van vízkivétel.

Legalább ennyire fontos, hogy a felhasználók, akár mezőgazdasági akár egyéb célból veszik a vizet, pontos és megbízható tájékoztatást kapjanak a megalkotott szabályokról.

Nem utolsó sorban, hogy méltányos (hatósági) áron és minél egyszerűbb eljárással lehessen a bejelentési / engedélyeztetési eljárást lefolytatni.

Kékesi Márton, KPE szakértő