
A balatonfüredi Polgári Kisgazdák annak jegyében, hogy készülnünk kell a kerti kutak hatósághoz történő bejelentésének záró határidejére, a 2023. december 31-re, javasolják, hogy senki se hagyja az utolsó pillanatra a kerti kútjának a bejelentését.
A jellemzően öntözési igények miatt létesített kutak bejelentését, indokolt esetben az engedélyezését a hazai vízbázis védelme indokolja.
Országszerte több tízezer illegális öntöző kút létesült. 2021. január elsejétől a kisebb, a talajvizet kitermelő, öntözésre használt kutakat elég csak bejelenteni. Amennyiben a már meglévő kút vízjogi engedélyhez kötött, ezt az engedélyt most díjmentesen és bírság nélkül lehet megszerezni egészen 2023 végéig. (KPE Balatonfüred)
A kerti kutak 64 százaléka 20 évesnél idősebb, és 83 százaléka kizárólag a konyhakert öntözését szolgálja. A kutak 8 százaléka ivóvizet ad. Ivóvíz-minőségi vizsgálatot a kutak 11 százalékánál végeztek, de kiderült, hogy ennek csak a kisebbik fele ad emberi fogyasztásra alkalmas ivóvizet, a nagyobbik feléből csak öntözővíz nyerhető.
Az éghajlatváltozás miatt a kutak 28 százalékának csökkent a vízhozama, és a kutak 11 százalékából pedig a korábbinál kifejezetten kevesebb víz emelhető ki. „Noha a kutak engedélyeztetésével kapcsolatban a meghirdetett könnyítések ellenére is nagy a társadalmi ellenállás, nyilvánvaló, hogy az engedélyezési eljárással csökkenthetők a nem szakszerűen elvégzett kútfúrások által okozott károk. Stratégiai feladat, hogy fennmaradjanak az ország máig tiszta vízadó rétegei. A nem megfelelően kialakított kutak a szennyezett talajvizet közvetlenül az alsóbb rétegekben elhelyezkedő rétegvízbe vagy karsztvízbe vezethetik. Ennek könnyen beláthatatlan következményei is lehetnek: egyetlen csepp olaj például képes 1000 liter vizet beszennyezni.”
Az új szabályok: január 1-jétől érvényes rendelkezés szerint a jövőben nem szükséges vízjogi engedély olyan mezőgazdasági kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez, amely 50 méternél nem mélyebb, kizárólag mezőgazdasági öntözési célt szolgál, és nem érint ivóvíz-bázisokat, karszt- vagy rétegvíz-készletet. Fontos azonban tudni, hogy ezeket a kutakat is be kell jelenteni hatósági nyilvántartásba, a kinyert víz mennyiségét pedig digitális kútvízmérővel kell nyomon követni. Amennyiben vízjogi engedély nélkül épült egy kút, arra fennmaradási engedélyt kell kérni. A díjmentes, és az időszakon belül bírság nélkül elvégezhető eljárás határidejét az új szabályok 2023 végére tolták ki. A további kiskapuk elkerülése érdekében azonban a köznyelvben kút-türelmi jogként is emlegetett rendelkezés csak a 2020. július 1-je előtt létesített kutakra vonatkozik. (Forrás: Agroinform.hu)
A hatósági jogkör a Belügyminisztériumtól az Agrárminisztérium hatáskörébe került, azon belül pedig a Nemzeti Földügyi Központ az illetékes a kutak engedélyezésével kapcsolatban.
Csak bejelentési kötelezettség
A mezőgazdasági öntözési célú kutak engedélyezési eljárása kapcsán 2021. január 1-től a Nemzeti Földügyi Központ, mint öntözési igazgatási szerv jár el, az eljárás egyes kutak esetében pedig egyszerűbbé vált. Mezőgazdasági öntözési célú kút előzetes bejelentést követő jóváhagyás után létesíthető, illetve a korábban fúrt kút nyilvántartásba vétele kérelmezhető, amennyiben a következő feltételek együttesen teljesülnek:
a kút nem érint védett vagy védendő vízbázist, azaz a kutat a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízlétesítmények védelméről szóló kormányrendelet szerint kijelölt, kijelölés alatt álló, illetve előzetesen lehatárolt belső, külső és hidrogeológiai védőidom, védőterület, valamint karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele nélkül, továbbá a hatósági nyilvántartásban szereplő talaj- vagy talajvíz-szennyezéssel nem érintett területen létesítik.
A kút talpmélysége az 50 métert nem haladja meg, és az legfelső vízzáró réteget nem éri el.
A kúthoz kapcsolódó öntözőrendszer kizárólag a létesítő, üzemeltető művelése alatt álló területek öntözését szolgálja legfeljebb 300 hektáron.
A bejelentés jóváhagyását követően, a létesítés során a kutat a víz mennyiségének mérését biztosító digitális kútvízmérővel kell felszerelni.
A hatósági nyilvántartásba történő előzetes bejelentést követően 30 napon belül a Nemzeti Földügyi Központ az előzetes bejelentésben foglaltak alapján a létesítést jóváhagyja, megállapítja, hogy a létesítés csak vízjogi létesítési engedély birtokában kezdhető meg.
Az új kút létesítéséhez 2 dokumentum benyújtására van szükség: egyszerűsített műszaki rajz, bejelentő lap a 72/1996 (V.22.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerint (letölthető a Nemzeti Földügyi Központ honlapjáról). A 10 éven belüli talajvédelmi terv készítése kötelező!
A meglévő kutak bejelentése
A korábban engedély nélkül létesített kutak bejelentésére 2023. december 31-ig van lehetőség (csak azokra a kutakra vonatkozóan, amelyeket 2020. július 1. előtt létesítettek).
A bejelentéshez szükséges dokumentumok
egyszerűsített műszaki rajz és
bejelentő lap a 72/1996 (V.22.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerint (letölthető a Nemzeti Földügyi Központ honlapjáról),
hitelesített vízmérő óra fotója és hitelesítési jegyzőkönyve.
A 10 éven belül talajvédelmi terv készítése kötelező!
Ügyintézési határidő a meglévő kutak esetében: 60 nap.
(Dr. Paál Sándor c. egyetemi docens, KPE Balatonfüred)