Szíki Károly NAGY TALÁLKOZÁSAI

Fotó Jackovics Tamás

–egy rendkívül sikeres könyvbemutató Egerben-

Pótszékes, teltházas előadás fogadta Szíki Károly Arany Érdemkeresztes Színművész 30. könyvének bemutatóját. Talán érthető is a nagy érdeklődés és a feszült figyelem, mely a színművész, író, legújabb művét kísérte, hiszen a 70. születésnapjára megjelentetett könyvében 70 rendkívül nagy személyiségről ír, olyanokról, akik találkozásaiban meghatározók voltak.

Csak néhányat említsünk: 

Színészek, rendezők: Szeleczky ZitaKarády Katalin, Muráthy Lili, Gábor Zsazsa, Krencsey Marianne, Szörényi Éva, Mensáros László, Páger Antal, Gali László. 

Énekesek, zenészek: Simándy József, Carelly Gábor, Bokor Tibor (Color), Szakcsy Lakatos Béla, Cipő (Republic), Szabó Viola, Dobos Attila.

Tanárok, mesterek: Radnóti Miklósné  (Fanni), Kerényi Imre. Média szakemberek: Molnár Pál, Pál László, Rózsa Ákos.

Írók, költők: Wass Albert, Sütő András, Kányádi Sándor, Farkas Árpád, Székely János, Gál Sándor, Duray Miklós, Bertha Zoltán, Lisztóczky László, Ködöböcz Gábor Görömbei András, Csengey Dénes, Király Béla, Máté László, Flaskay Mihály, Gábor Ferenc.

Forradalmárok: Wittner Mária, Pongrátz Gergely, Király Béla, Bánkuty Géza és Ilona, Kovács István, Oroszlány László, Magas István.

Egyházi személyiségek: Tőkés László püspök, Ft.Lizik Zoltán püspök (Windsor— Kanada), Németh Maurusz atya (San Francisco), Csete Iván (New York),  Katona Jenő (San Francisco).

Barátok, szponzorok, akik Kárpátaljáról, Erdélyből  vándoroltak ki Amerikába: Jackovics Tamás, Berki Valéria, Szakács Dénes, Birta Anna,Török Erzsébet, valamint Tóth Gergő.

Sportolók, különleges személyiségek: Grosits Gyula, Dömötör Zoltán, Buzánszky Jenő, Göröcs János, Mészöly Kálmán, Farkas Bertalan, Mónus József.

A rendezvényt Turay Zoltán könyvtáros nyitotta meg, meglepve az alkotót, mert olyan korabeli játékfilmekből játszott be részleteket, melyekben Szíki Károly is szerepel.

Tóth Imre lelkész a könyv szereplőit, az alkotót és a megjelenteket áldotta meg, megelőlegezve Szíkinek, hogy a 2. rész is hamarosan napvilágot lát.

Az est moderátora Bodor Sarolta volt, aki a bemutató elején elolvasta azokat a köszöntőket, melyeket Bertha Zoltán irodalomtörténész, Gali László, a Gárdonyi Géza Színház alapító igazgatója, Jackovics Tamás, a könyv mentora, Oroszlány László ’56-os forradalmár (Philadelphia), Farkas Bertalan úrhajós, Máté László felvidéki író küldött erre az alkalomra, majd sorban szólította a könyvtárosokat: Szécsényi Orsolyát, Szemerszkiné Dürgő Csillát, Horváth-Bálint Petrát és Bodó Boglárkát, valamint Lisztózky Péter színművészt és Patkós Attila előadóművészt, hogy részleteket olvassanak fel a könyvből.

Szíki Károly megköszönve az előadók művészi munkáját köszöntötte a megjelenteket, elsősorban azokat, akik legmesszebbről érkeztek: Szekszárd mellől, Harc községből Nagy Lajos étteremtulajdonost, Jackovics Tamást, a főszponzor unokaöccsét (Mogyoród), a Szolnokról és Tiszaderzsről érkező nemzetőröket, az egri és a Mezőkövesdről érkező képviselőket és szponzorokat, külön is megkérve Dusza Bertalant, hogy Farkas Bertalannak, közös barátuknak vigye el a dedikált példányt.

A könyvbemutató különlegessége volt Arnóth Zoltán nemzetőr ezredes élménybeszámolója, melyet a könyv elolvasása váltott ki belőle. Amint fogalmazott: az olvasmányélmény olyan különös érzést váltott ki belőle, hogy azt érezte: ott van a szereplők között és beszélget velük.

 Szíki végezetül üdvözölte az íjászvilágbajnokunkat, Mónus Józsefet, a könyv egyik szereplőjét, s felkérte, hogy sikeres állomásait említse fel, s a következő állomásokról beszéljen. A világbajnok szavai betöltötték a nézők szívét:

Lőttem 33 világrekordot, két világbajnoki,  négy eurázsiai címem van,  Isztambulban a Contest Cup azaz a Hódítók Kupája az enyém lett, átlőttem a  Vereckei hágót 600 méterről, átlőttem a Niagara vízesést az amerikai oldalról Kanada irányába, átlőttem a Grand Canyont és Sidneyben az Operaházat. Az Amerikai Egyesült Államokban, a világrekord lövő versenyen, Smith Creekben, megdöntöttem a 2023. évben lőtt egyéni rekordomat, nyílvesszőm 1031,54 méterre szállt a sós sivatagban.

 Dicsőséges eredményem, hogy az egri vár egyik bástyájáról eltaláltam a Dobó téren felállított célpontot, egy török fejet.

20 díjam van, köztük  Arany Érdemkereszt és a Magyar Kultúra lovagja elismerés. 

Egy büszke, boldog nemzet leszármazottai vagyunk. Mondom ezt itt, Egerben, ahol szablyával állítottuk meg a törököt, de a tatárt, majd a németet, az osztrákot, oroszt, mindenkit, akit csak lehetett és kellett, mert olyan büszke harcosaink voltak, mint a Hunyadiak, Zrínyiek, Rákócziak, Dobók és az egri nők.

Egyszerű, de mégis nagyon nehéz történet az, amikor Isztambulban kell harcolni, íjjal, a török birodalom fellegvárának nevezett városban, ahová elhurcolták az 1541-ben Budát védő Török Bálintunkat és ott halt meg a Héttoronyban. Gondolják meg, milyen érzés volt ott harcolni és milyen érzés volt győzni.

Van egy szokásom, hogy minden győzelem után felemelem a magyar zászlót a dobogó legmagasabb fokán, én,  Hajdúnánás szülötte, mely település Bocskai városa volt. 1605-ben felszabadította a jobbágyokat, adott nekik házat, földet, rangot és ezek a harcosok másnap fölültek a lóra és meghaltak a magyar zászlóért.

Én, a magam egyszerű módján, egy kilőtt nyílvessző segítségével akartam felhívni a világ figyelmét a magyarságunkra, a hitünkre, a büszkeségünkre, élni akarásunkra. Mert egyet nem szabad elfelejteni: bármilyen fiatalok vagy öregek vagyunk, a magyarságunkért tenni kell, bármit tettünk is eddig, az kevés.

Tisztelettel, nagyra becsüléssel kérlek benneteket,minden győzelmem a tietek! Ti segítettek, ti biztattatok, ti hívtatok reggel, délben, este, éjszaka, hogy mindent bele! Ez a győzelem a magyar embereké! Ez a győzelem a nemzetünk büszkeségéért vívott egyik csata eredménye!

Nagyon szépen köszönöm!

Kívánom, Károly, hogy írj még 70 kötetet azért, hogy az unokáidban is tudatosodjon: még, még, még! 

A Farkasok bátorságával a magyar zászló becsületéért!

A bemutató moderátorának, Bodor Saroltának kérdésére Szíki így összegezte legújabb, 30. könyvének megjelenését:

E kötetben csak pozitív hangok szólnak, nagyszerű emberek tűnnek elő, nem lesznek senkiháziak, politikai kinevezett hitvány senkik: színházigazgató trógerek, hazugok, mocskos árulók, róluk nem esik szó. A féltehetségeket nem kívánom felemelni pici piedesztálra sem, csak normális, nagy tehetségeket mutatok be, akik az elmúlt évtizedekben személyiségformáló szereplőkként léptek be életembe. 70. születésnapom évében 70 Nagy Találkozást terveztem egy kötetbe, de ez az elhatározás több ok miatt megbotlott. Az első ok az, hogy sokkal több Nagy Találkozásom volt az elmúlt 70 évben, mint hetven. Így nem hetvenkedhettem tovább, le kellett zárnom az I. kötetet és belekezdenem a 2. részbe is.

Tudom, nem fog tetszeni mindenkinek válogatásom, aki kötetem elolvassa vagy akár csak belelapoz. Hallom előre az ilyenkor szokásos kritikákat: miért ő és én mért nem, miért ez-az nincsen benne, ha mások ott sakkoznak a lapokon és egyáltalán: miért van benne bárki, ha én nem? Megismétlem: majd a 2. kötetben! Talán. 

Véget nem érő fotózkodás és dedikálás követte a rendezvényt, melyet az Árvai Sándor borával való koccintás zárt le.

Heti Hang Szóró—-Hangosan mindenről, ami nekünk fontos

Forrás: preshaz.eu