Nem tudott dönteni a glifozátról az EU

Fotó: feol.hu

A megújítási javaslat a fellebbviteli bizottság elé kerül

Az uniós tagállamok a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságában szavaztak a glifozát használatának tíz évre történő megújítására irányuló bizottsági javaslatról, a javaslat elfogadásához vagy elutasításához azonban nem sikerült elérni a szükséges többséget. Ennek eredményeként az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság véleményén alapuló javaslatot benyújtják a fellebbviteli bizottsághoz, amely várhatóan november első felében szavaz róla. A glifozát megújításáról 2023. december 14-ig kell döntést hozni, mivel a jelenlegi engedély 2023. december 15-én jár le. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) 2023. július 6-án fogadta el a glifozát hatóanyag peszticidekkel kapcsolatos kockázatértékelésének szakértői felülvizsgálatáról szóló következtetését, amit megküldött a tagállamoknak és az Európai Bizottságnak. Az EFSA július 26-án tette közzé következtetését, majd augusztusban és szeptember elején a háttérdokumentumokat.

Frissítették a megújítási tervet

Az EFSA egy Factsheet-et és News-történetet is közzétett, hogy részleteket közöljön a megújítási folyamatról és a szakértői értékelési folyamat általános megállapításairól. A következtetés elemzését és a közösen előadóként eljáró tagállamok által készített megújítási értékelő jelentést követően az Európai Bizottság szolgálatai 2023. július 13-án megújítási jelentéstervezetet nyújtottak be a tagállamoknak a glifozát jóváhagyásának bizonyos feltételek melletti megújítása érdekében.

A Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságában (PAFF-bizottság) szeptember 22-én a tagállamokkal folytatott megbeszélést követően az Európai Bizottság rendelkezésre bocsátott egy frissített megújítási jelentést, amely figyelembe vette a tagállamoktól kapott észrevételeket, valamint egy rendelettervezetet a jóváhagyás feltételeiről. Egy további, frissített megújítási jelentést és egy frissített rendelettervezetet 2023. október 5-én bocsátottak a tagállamok rendelkezésére. A tagállamoknak benyújtott szövegek itt találhatók. A tagállamok most szavaztak az Európai Bizottság által előterjesztett rendelettervezetről, de nem volt sem mellette, sem ellene minősített többség. Az Európai Bizottság így bejelentette, hogy a rendeletet a fellebbviteli bizottság elé terjeszti.

A glifozát helyzete az EU-ban

A glifozát jelenleg 2023. december 15-ig engedélyezett az EU-ban, ezért addig az időpontig felhasználható növényvédő szerek (PPP) hatóanyagaként, feltéve, hogy minden egyes növényvédő szert a nemzeti hatóságok engedélyeznek a biztonságosság értékelését követően. Még 2019. május 10-én az Európai Bizottság négy tagállamot (Franciaország, Magyarország, Hollandia és Svédország) nevezett ki, akik közösen járnak el „előadóként” a glifozát következő értékeléséhez – ezt a tagállami csoportot a glifozát értékelő csoportjának (AGG) nevezik.

2019. december 12-én a Glyphosate Renewal Group (a glifozát EU-n belüli jóváhagyásának megújítására törekvő vállalatcsoport) kérelmet küldött a glifozát engedélyezésének 2023. utáni megújítására az AGG-nek, a többi tagállamnak, az európai Élelmiszer-biztonsági Hatóságnak (EFSA) és az Európai Bizottságnak. Ez a kérelem indította el hivatalosan az 1107/2009/EK rendeletben előírt megújítási eljárást az EU-ban.

Az engedélyezési folyamat

A hatóanyagok (beleértve a gyomirtó szereket is) engedélyezése az Európai Unióban szigorú folyamat, amelynek célja a növények kártevők és betegségek elleni védelme, valamint az emberi egészség és a környezet biztonsága. A folyamat magában foglalja a tagállamok szakértői által végzett szigorú tudományos értékelést, amely alapján az európai ügynökségek döntenek arról, hogy az anyagot tartalmazó termékek felhasználható-e növényvédelemben. A komitológiai eljárás kulcsfontosságú eleme a döntéshozatali folyamat utolsó lépésének.

Az olyan cégeknek, amelyek meghatározott hatóanyagot tartalmazó növényvédő szereket szeretnének forgalmazni, jóváhagyási kérelmet kell benyújtania egy tagállamhoz (vagy a tagállamok egy csoportjához), amely ezután előadó tagként jár el. Ezt követően a referens tagállam(ok) átfogó vizsgálatot végeznek a hatóanyagra vonatkozó dosszié értékelése kapcsán. Az értékelés magában foglalja az emberi egészségre és a környezetre való hatást, beleértve az élelmiszerben található szermaradványokat is. Az értékelést az összes többi tagállam szakértői lektorálják, és az EFSA véleményezi, hogy tudományosan megalapozott, minden adatot figyelembe vesz. Az EFSA véglegesíti véleményét (következtetés formájában) a szakértői értékelés kapcsán, ezt továbbítják az Európai Bizottságnak, amely a hatóanyag jóváhagyásáról felülvizsgálati jelentéstervezetet és rendelettervezetet készít. A tervezetet megvitatják a Növényvédelmi Termékek Állandó Bizottságában, és szavaznak róla.

Forrás: Magyar Hírlap

https://www.magyarhirlap.hu/europai-unio/20231014-nem-tudtak-donteni-a-glifozatrol-brusszelben