Nagyszabású fejlesztéssorozat indul a Dél-Alföldön

Fotó Fekete István

Több mint 20 milliárd forintos beruházás veszi kezdetét a Dél-Alföldön, a Homokhátságon – jelentette be Nagy István agrárminiszter a Szegedi Nagybani Piacon tartott sajtótájékoztatóján. A prioritást az öntözésfejlesztés, a termelési feltételek biztosítása, illetve az infrastruktúra kialakítása kapja.

Nagy István agrárminiszter úgy fogalmazott, a koronavírus-járvány számos tanulsággal szolgált: egyebek mellett rávilágított az élelmiszer-ellátás, egyszersmind az önellátás fontosságára. Szavai szerint a magyar termelők és élelmiszergyártók a legteljesebb mértékben helyt álltak a krízishelyzetben – érdemes visszagondolni a vásárlói roham időszakára –, ezért köszönet illeti meg őket. Hatékonyságukat még inkább növelendő, a szaktárca a Vidékfejlesztési Programban több új pályázati lehetőséggel is készül számukra.

Fotó Fekete István

„Útjára indítunk egy mintegy 30 milliárd forint keretösszegű pályázatot a kertészetek korszerűsítése érdekében. A termelők így a kor követelményeinek megfelelő hűtő- és tárolókapacitásokat, üvegházakat hozhatnak létre, energiahatékonysági beruházásokat tudnak megvalósítani, s a vevői igények kiszolgálását segítő válogató, csomagoló és manipuláló technológiákkal fejleszthetik gazdaságaikat” – részletezte. A tárcavezető elmondta azt is, hogy meghirdetnek egy kistermelőknek szóló, 5 és fél milliárd forint keretösszegű pályázatot is, mellyel az értékesítési lehetőségeket igyekeznek bővíteni, illetve a fogyasztók hazai termékek iránti kötődését kívánják erősíteni.

Szorgalmazzák továbbá a piacok, vásárterek fejlesztését, illetve kialakítását is, méghozzá egy 3 milliárd forintos programmal. „A hazai zöldség és gyümölcstermelő gazdaságok versenyképességét ugyanakkor csak úgy tudjuk növelni a külföldi versenytársakkal szemben, ha korszerű technológiai hátteret is tudunk biztosítani a megtermelt áru piacra jutásához” – folytatta Nagy István, rátérve ezzel a Dél-Alföldi Gazdaságfejlesztési Zóna folyamatban lévő, illetve várható, összesen több mint 20 milliárd forintból megvalósuló mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásaira. Ennek első lépései a homokhátsági öntözésfejlesztésre irányulnak:

1500 hektárnyi terület öntözéséhez szükséges technológiát telepítenek, illetve hozzá kapcsolódó beruházásokat valósítanak meg – összesen mintegy 4 milliárd forint értékben, természetbarát módon. Ugyanis nem a felszín alatti vizekből, hanem a Tisza fölös, betárazott vizéből öntöznek majd.

A projekt részeként egyebek mellett vízkiviteli helyek kerülnek kialakításra, a csatornákon műtárgyak épülnek, továbbá sor kerül a Madarász-tó teljes rekonstrukciójára is. A tervek szerint a víztározó-kapacitás növelésével 1,4 millió köbméter öntözővíz tározására lesz lehetőség a fejlesztések célterületén, ahol ezáltal újabb termőterületeket lehet majd művelésbe vonni.

Nagy István elmondása szerint a szóban forgó fejlesztések részét képezi az a válogató, csomagoló, árukezelő központ is, ami Mórahalmon épül, több mint 6 milliárd forintból. Kiskundorozsmán, az egykori nagybani piac helyén pedig egy 10 ezer négyzetméter alapterületű, a legkorszerűbb igényeknek megfelelő hűtőház készül – a 12 milliárd forintból megvalósuló üzemben jelentős mértékben növelhető lesz a zöldségek és gyümölcsök tárolhatósági ideje.

„Az ipari méretű hűtőház a Szegedi Nagybani Piacon keresztül egész évben el tudja majd látni a hazai tulajdonú hipermarketeket és a közétkeztetést jó ízű és minőségű, megfizethető magyar zöldséggel és gyümölcscsel” – magyarázta az agrárminiszter. Szavai szerint

ez az üzem nemcsak a régióban, a Dél-Alföldön bír majd nagy jelentőséggel, hanem az anyaországi és a határon túli magyar termelők együttműködésében is fontos szerepet kaphat.

A tárcavezető hozzátette: az öntözésfejlesztésnek jövőre, a termelési időszak kezdetére el kell készülnie. A többi beruházás kivitelezése lépcsőzetesen, a termelési feltételek kialakítását, illetve javítását követően kezdődhet el. A sajtótájékoztatón jelen volt Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere is, aki szerint az említett fejlesztések hosszú évtizedekre jó mederbe terelik majd a Homokhátság, a hazai zöldség- és gyümölcstermesztés kiemelt régiójának jövőjét. Egyszersmind pedig az itt élő, több mint százezer embernek, köztük az ezernél is több gazdálkodó sorsát.

Utóbbiak, valamint a kereskedők számára nyitotta meg kapuit négy évvel ezelőtt a sajtótájékoztató helyszínét adó Szegedi Nagybani Piac, mely a Hansa-Kontakt Invest Kft. tulajdonában, kezelésében és üzemeltetésében áll. Lekeny Márk, a cég ügyvezető igazgatója a létesítménnyel kapcsolatban elmondta: az egész évben üzemelő, 15 hektár alapterületű piac Európa egyik legkorszerűbb termelői piacának számít. 1500 fedett árusítóhellyel rendelkeznek, s a területen helyet kapott egy 12 ezer négyzetméteres fedett csarnokrendszer is. Szavai szerint a piac jelentőségét jelzi az is, hogy idén elérhetik akár a 280 ezres belépőszámot is.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu, Szőcs Attila