Az alább következő írást azért közöltük le, mert a tényszerűen megadott adatokból mi eltérő következtetést tudunk levonni, mint a cikk írója. Magyarországon jelentősen nőttek a bérek, az ország túlnyomó részén csaknem teljes foglalkoztatás van, különösen áll ez az Ausztriával határos magyar területekre. a magyar munkaerő mobilizációja még inkább csak belföldre terjed ki, így a keleti végekről a munkaerő Budapest térségében jelenik meg. Ez a tendencia kedvezőnek tekinthető. (kpe.hu)
A magyarok száma visszaesett márciusban az osztrák munkaerőpiacon februárhoz képest, annak ellenére, hogy a foglalkoztatás összességében emelkedett, és a külföldiek általában szintén többen lettek. Ám ennek lehet, hogy csak az időjárás, az idegenforgalmi szezon alakulása az oka. A fő riválisaink többsége növelni tudta az ott dolgozók létszámát, de volt kivétel is.
Első látásra meglepő dolog történt az osztrák munkaerő-piacon márciusban. Az egész piac szépen növekedett, egy hónap alatt 27 800, egy év alatt, márciustól márciusig pedig 71 ezer új állás keletkezett a Hauptverband.at adatai szerint. A havi növekedésből mintegy 20 500 állást osztrák állampolgárok, 7300-at pedig külföldiek kaptak meg.
Ám a magyarok, a németek után a második legnagyobb vendégmunkás-nemzet létszáma ezúttal jelentősebben, 1926 fővel 96 301-re süllyedt márciusban. Eközben a hónap során a román munkavállalók 3000, a lengyelek 2000, a törökök 1100, a bosznia-hercegovinai alkalmazottak 1600 fővel lettek többen.
Az ázsiai állampolgárságú személyek közül 770, az afrikaiak közül 110 fővel foglalkoztattak többet a múlt hónapban, mint februárban. Az összes jugoszláviai utódállamot egybe számolva pedig 4460 fő a növekedés, tehát a munkát találó külföldiek több mint fele közülük került ki. Hogyan lehetséges ez?
Megtört volna a magyar munkaerő kivándorlása? Valószínűleg nem. Inkább arról lehet szó, hogy most előbb jelentkezett a szokásos szezonalitás, talán a jó idő, a síszezon vége köszöntött be előbb az idegenforgalomban. Egy évvel ezelőtt, 2018 márciusában ugyanis 192 fővel még növekedett is a magyarok létszáma, ám áprilisban a mostaninál is jóval nagyobb, 6900 fős visszaesés volt. (A következő hónapokban azután ismét emelkedésnek indult a létszám.)
A 2017-es évben 1200 fővel csökkent a magyarok száma márciusban. Ám 2016-ban, 2018-hoz hasonlóan szintén áprilisban volt nagy visszaesés, márciusban alig. Így a korábbi évek alapján valószínűsíthetjük, hogy a nyári hónapokban ismét nő majd a magyarok száma az osztrák munkaerő-piacon. Sőt a történelmi rekordtól sem vagyunk olyan messze, ami most februárban volt, 98 227 fővel.
Azért nem a magyarok voltak az egyetlenek, akiknél csökkenés volt tapasztalható. A németek 750, a hollandok 1700, a szlovákok 360 fővel lettek kevesebben márciusban.
Az egy évvel ezelőtti állapothoz képest viszont a magyar dolgozók száma még mindig 4600 fővel magasabb, ugyanez az adat a németeknél 3600, a lengyeleknél 4000, a románoknál viszont 8000 fő közelében alakult. A szerbek 3300, a törökök 1900 új dolgozót adtak. Az ázsiaiak és afrikaiak 8300, illetve 1400 fővel lettek többen év/év alapon. A magyar munkaerőnek tehát több régióból is erős konkurenciája van.
Egyes területeken viszont vélhetően nem annyira. A határ széléről ingázni, így idénymunkákat is bevállalni nyilván elsősorban a közeli országok lakói tudnak.
Forrás: privatbankar.hu, Eidenpenz József