Megérkezett Brüsszel jóváhagyása, indulhat a talajelőkészítő munka

Fotó: Telepaks

Az Európai Bizottság jóváhagyta a Paks II. projekttel kapcsolatos terület-előkészítési munkákat is szabályozó kormányrendelet tervezett módosítását. Ennek köszönhetően (a létesítési engedély benyújtását követően) megkezdődhet az engedélyezés, majd várhatóan jövő év elején a földmunkák is indulhatnak – tájékoztatott Süli János, a Paks II. beruházásért felelős miniszter. Elmondta, hogy a pandémiás helyzet megnehezítette, de nem lehetetlenítette el a Paks II. projektben folyó munkát.

Jóváhagyta az Európai Bizottság annak a kormányrendeletnek a módosítását, amely a Paks II. projekttel kapcsolatos terület-előkészítési munkákat szabályozza. A módosítás célja, hogy – a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően – a paksi telephelyen is elkezdődhessenek az előkészítő földmunkák a létesítésiengedély-kérelem értékelésével párhuzamosan. – A döntés nem jelent enyhítést, az előírásokat, követelményeket nem módosítja, a hatóság felügyeleti jogosítványai nem változnak, viszont a folyamatos munkavégzést lehetővé teszi – mondta el Süli János. A Paks II. beruházásért felelős miniszter kifejtette, hogy a Brüsszel által is jóváhagyott módosítás alapján Paks II. Zrt. – mint engedélyes – a földmunkák engedélyezési eljárását csak három hónappal azt követően kezdheti meg, hogy a létesítési engedélykérelmet benyújtotta a hatóság felé. Ez idő alatt az Országos Atomenergia Hivatal értékelni tudja az atomerőművi blokkokra vonatkozó létesítési engedélykérelem alapvető építési sajátosságait, illetve azok kapcsolódását a terület-előkészítési munkákhoz. Az EU által jóváhagyott jogszabály-módosítás révén 2021 elején elkezdődhetnek a földmunkák az új blokkok helyén.

A területen a bontási munkák zömmel befejeződtek, a hulladék elszállítása és a közművek kiváltása is a végéhez közeledik – tájékoztatott Süli János. Azt is elmondta, hogy közvetlenül az új blokkok telephelyén a Paks II. Zrt. megbízásából épül majd a társaság munkatársai részére egy 300 fő befogadására alkalmas, 3553 négyzetméteres, kétszintes konténer irodaház, az Erőmű Beruházási Központ.

Mint beszámolt róla, a kollégák a Paks II. projektben zökkenőmentesen átálltak az otthoni munkavégzésre. Az orosz féltől érkező anyagok feldolgozása folyamatos. – Minden erőnkkel azon vagyunk, hogy a mostani rendkívüli, előre nem látott helyzet ellenére a tervezett június 30-i időpontra elkészítsük és benyújtsuk a létesítési engedély iránti kérelmet – húzta alá. Kitért rá, hogy a felvonulási területen a három épület kivitelezése nem állt le, az ott dolgozók egészségének védelméért minden szükséges intézkedést megtettek.

Süli János arról is beszélt, hogy az Országgyűlés 2020. május 5-én elfogadta azt a módosítási javaslatot, amellyel kiemelt fejlesztési területté nyilvánította a Közép-Duna menti térséget. A 99 települést magába foglaló Közép-Duna Menti Kiemelt Térség lehatárolásának célja elsősorban az itt fekvő települések felzárkóztatása, összehangolt fejlesztése. A kiemelt státusznak köszönhetően azonban könnyebben lesz koordinálható a térségben várható nagyberuházások – így a Paks II. projekt – során jelentkező magas létszámú humán erőforrás szükséglet biztosítása, az ipari kapacitások bővítése, az infrastruktúra fejlesztése is.

Forrás: teol.hu

Ismét névleges teljesítményen üzemel a paksi atomerőmű 4. blokkja

A szakemberek az egyik villamos berendezéssel kapcsolatos hibát elhárították, így ismét névleges teljesítményen üzemel a paksi atomerőmű 4. blokkja – tudatta az atomerőmű kommunikációs igazgatója, Kovács Antal csütörtökön.

MTI