Kemény döntést hozott Putyin – ezt idehaza is érezni fogjuk

gondola.hu

Exporttilalmat rendelt el az orosz kormány az ammónium-nitrátra, a döntés mától érvényes és egyelőre április másodikáig tarthat. A fontos műtrágya-alapanyag tovább drágíthatja a mezőgazdasági tápanyag-utánpótlás már így is kirívó mértékben megemelkedett költségeit, amely az élelmiszerárakban is megjelenhet.

Oroszország kiviteli tilalmat rendelt el az ammónium-nitrátra, a moszkvai idő szerint kedd este bejelentett exportkorlátozás április másodikáig érvényes

– számolt be a TASZSZ orosz állami hírügynökség az orosz kormány sajtóirodájára hivatkozva. A két hónapra meghirdetett kiviteli tilalom mától érvényes.

Andrej Belouszov, az orosz miniszterelnök első helyettese hangsúlyozta: átmeneti intézkedésről van szó.

Azt követően, hogy az orosz vállalatok megkapták a működésükhöz szükséges mennyiséget és a belföldi piacon túlleszünk a rekordárakon, a fennmaradó készletet április másodikától exportálhatják a gyártók.

További áremelkedés jöhet

Az ammónium-nitrátot önmagában vagy további feldolgozás után nagy mennyiségben használják műtrágyaként, Oroszország ráadásul jelentős gyártónak számít ebből az alapanyagból.

A bejelentés azért is számít fontosnak, mert a műtrágyapiacon az elmúlt hónapokban nagyon komoly áremelkedési hullám alakult ki.

A különböző típusú műtrágyák ára egy év alatt a kétszeresére vagy a háromszorosára drágult. A kirívó mértékben dráguló földgáz miatt nagyon költségessé vált a műtrágya-gyártás, ezért az elmúlt hónapokban több európai üzem is szüneteltette vagy visszafogta termelését. Az így előállt szűkösség csak még tovább emelte az árakat.

Az Oroszország által bejelentett kiviteli tilalom a következő két hónapban várhatóan további drágulást eredményez majd.

Az élelmiszerárakban is megjelenik

A dráguló műtrágya nagymértékben emeli a mezőgazdasági termelés költségeit szerte a világban, így Magyarországon is. Az elmúlt időszakban tapasztalt áremelkedésnek a mostani orosz döntés további lendületet adhat, amelynek révén a korábbiaknál nem látott mértékben növekszik idén egyebek mellett az olyan szántóföldi növények termelési költsége, mint a búza, a kukorica, a napraforgó vagy a repce. Egyelőre kérdés, hogy ez az önköltség-növekedés mennyire tud megjelenni a világpiaci árakban, de mivel nemzetközi, sőt, globális jelenségről van szó, ezért vélhetően tovább emelkednek, vagy legalábbis nem csökkennek idén az amúgy is magas terményárak.

Ez később az élelmiszerárak további emelkedését is maga után vonhatja 2022-ben.

Forrás: portfolio.hu