Kékesi Márton: A kötelező visszaváltási rendszerről

Fotó: Sebastien Bozon, AFP

A napokban jelent meg a Kormány 450/2023. számú rendelete, amely a visszaváltási díjas termékek köréről és az azokkal kapcsolatos szabályokról rendelkezik.

A kormány célja ezzel a rendelettel, hogy hazánk minél előbb átállhasson a körforgásos gazdaságra, illetve a – környezetszennyező – termékek gyártóinak többet kelljen fizetniük a termékeik után keletkező hulladék kezeléséért. 

A kötelezően visszaváltási díjas termékek körébe a tej- és tejalapú italtermékek kivételével minden üveg-, fém- és műanyag palackos és dobozos, 1 deciliter és 3 liter közötti űrtartalmú italtermék csomagolása tartozik.

A gyártónak gondoskodnia kell – a kötelezően visszaváltandó –  terméken, jól látható helyen, tartósan megmaradóan és jól olvashatóan, a jogszabályban meghatározott jelölésről.

A forgalmazó, a kereskedő „A kötelezően visszaváltási díjas termék visszaváltásakor – ha az automata visszaváltó berendezéssel nem kerül sor a visszaváltási díj közvetlen visszatérítésére – a forgalmazó a terméket, illetve hulladékát visszaváltó részére visszafizeti a visszaváltási díj összegét, vagy a fogyasztó kérésére újabb termékvásárlás esetén azt a vételárba utalvány formájában beszámítja.”

A fogyasztó részéről a visszaváltás feltétele, hogy a termék a visszaváltásra alkalmas legyen és az azonosítására szolgáló, felismerhető jelöléssel kerüljön átadásra.

A visszaváltást kötelezően, visszaváltó automatákkal kell biztosítani a 400 négyzetméternél nagyobb eladótérrel rendelkező élelmiszerüzleteknek, valamint kötelező visszaváltási hely kialakítása az 1000 főnél nagyobb népességű településeken.

A Polgári Kisgazdák támogatják a kormány azon törekvését, hogy hazánkban több legyen az újrafeldolgozott hulladék aránya és kevesebb az illegális hulladéklerakás, illetve azt hogy az élhetőbb környezet érdekében csökkenjen a környezeti terhelés.

Kékesi Márton KPE szakértő