Európa több országában tüntettek a rezsidíjak drámai emelkedése ellen

Forrás Shutterstock

Az egész nyugat-európai gazdaságra nagy terhet ró a rezsidíjak emelkedése. Egyre több ágazat, a mezőgazdaság és az ipar is megérzi az áremelkedést, amely végül a termékeken keresztül a fogyasztókat sújtja. Hétfőn Romániában és Nagy-Britannia több városában tüntetések voltak a növekvő energiaárak miatt. Görög gazdák több száz liternyi tejet öntöttek ki az útra, azt mondták, ha nem lép az athéni kormány, tönkremennek.

Több száz liter tehéntejet öntöttek ki az aszfaltra a görög termelők Thesszália régióban. Lárisza városának közelében az autópályán gyülekeztek, elzárva a forgalmat. Azt mondták, készek blokád alá venni az összes főutat, ha a kormány nem lép fel az egyre magasabb energiaárak ellen. A szakszervezet elnöke szerint a mostani árak mellett a gazdák kénytelenek lesznek lehúzni a rolót, állataikat pedig külföldön eladni.

„A termelés költsége egyszerűen elviselhetetlenné vált, a kormány nem várhatja el, hogy egyedül mi viseljük ezt a terhet” – mondta Argirisz Bairacstarisz, a helyi állattenyésztők szakszervezetének vezetője.

Az energiaárak drámai emelkedése ugyanis nem csupán a családok fűtés- és villanyszámláin látszik meg, de az egész gazdaságra komoly terheket ró.

A mezőgazdaság és az ipar is megsínyli, így az élelmiszerek és a szükségleti cikkek ára is gyors emelkedésnek indult. Az évtizedek óta nem látott infláció következtében legkevesebb 20, de egyes termékek esetében akár 50 százalékos áremelkedés sújtja a vásárlókat Görögországban.

„Itt a piacon minden megdrágult, a bérek viszont változatlanok, sőt, inkább csökkennek! Mit lehet tenni?” – panaszolta egy athéni nő.

A piac üzemeltetője azt mondta: a raktár fűtésszámlája egy év alatt háromszorosára nőtt.

Bukarest forrong, a román kormány Brüsszeltől vár segítséget

A magas energiaárak miatt tüntettek Bukarestben az alumíniumipari szakszervezetek. A demonstrálók a munkahelyüket féltik, azt követelik, hogy a kormány korlátozza a villamosenergia és a gáz árát. A román kormánynak azonban az EU-tól kell felhatalmazást kapnia ahhoz, hogy állami támogatással védje meg a veszélyeztetett munkahelyeket.

„A dél-romániai Slatináról és a Duna-deltai Tulceáról jöttek a bukaresti kormány székháza elé tüntetni az alumíniumipari dolgozók.

Munkahelyük védelmében demonstrálnak, a magas energiaárak miatt ugyanis az ágazatban szinte teljesen le kellett állítani a termelést, az alkalmazottakat kényszerszabadságra küldik”

– jelentette Baranyi László, a közmédia bukaresti tudósítója.

Szintén az elszállt energiaárak miatt állt le a marosvásárhelyi műtrágyagyár. A szakszervezetek azt követelik, hogy a kormány legalább egy évig a 2020 decemberi szinten korlátozza a villamos energia és a gáz árát.

„Romániában csak a lakossági fogyasztók és kisvállalkozások számára vezettek be ideiglenes árplafont. A bukaresti kormány a nagy energiafogyasztók esetében egyelőre tehetetlen: az állami segélyezés sértené a piaci szabályokat, és csak akkor avatkozhat be árkorlátozással a munkahelyek védelmében, ha ehhez megszerzi az Európai Unió jóváhagyását” – számolt be a tudósító.

Utcára vonultak az emberek Londonban és Manchesterben

Több ezren vonultak utcára Londonban és Manchesterben, az energiaárak sürgős csökkentését követelték a kormánytól. Volt, aki azt írta táblájára: a háborúkat csökkentsék, ne az életszínvonalat, egy nő pedig azt: nincs energiám. „A fizetésem nem nőtt, így a szüleim segítenek ki a hónap végén” – mondta az egyik tüntető.

A földgáz- és villanyszámlák tavaly októberben rekordszintet értek el az Egyesült Királyságban: évi 1300 fontra, azaz mintegy 540 ezer forintra emelkedtek,

azonban az egyik energiaszolgáltató arra figyelmeztet, hogy áprilisban újabb 50 százalékkal nőhetnek az árak, s ezzel megközelíthetik a 2000 fontot, vagyis a 850 ezer forintot.

„Ami most zajlik, az a dolgozó embereket sújtó, példa nélküli válság. Az infláció hatalmas, az energiaár hamarosan újra a másfélszeresére nő, a reálbérek a tori kormányzat tíz éve alatt végig csökkentek. Ami sok, az sok!” – mondta Chris Neville, a Manchesteri Népgyűlés civil szervezet elnöke.

Az Egyesült Királyságban az otthonok 85 százalékát gázzal fűtik, de az elektromos áram 40 százalékát is gáztüzelésű erőművekkel állítják elő. A kőolaj és a földgáz ára az egész világon mintegy 50 százalékkal emelkedett 2021-ben. A Nemzetközi Energia Ügynökség előrejelzése szerint ez a folyamat idén tovább folytatódik.

Forrás: hirado.hu