Elhúzódó sértegetésbe és durva vádaskodásba csapott át a Biden-kormány első csúcstalálkozója Kínával

Fotó origo.hu
Elkezdődött az első kínai-amerikai csúcstalálkozó Joe Biden elnökké választása óta Alaszka legnagyobb városában. A nyitóbeszédek során komolyan egymásnak esett a két fél: Amerika azzal vádolta meg Kínát, hogy veszélyeztetik a világ stabilitását, Kína pedig azzal vágott vissza, hogy az Egyesült Államok önös érdekből beleavatkozik más országok belügyeibe. Eddig nem tűnik úgy, hogy bármiről is sikerül majd megállapodni a kereskedelmi és politikai ellentétük rendezéséről a két legnagyobb gazdaságot képviselő külügyminisztereknek.

Tegnap sor került az első kínai-amerikai csúcstalálkozóra Joe Biden elnökké választása óta; nagyon úgy tűnik, hogy az esemény nem zárul majd sok sikerrel. A találkozó eleje gyakorlatilag azzal telt, hogy az amerikai és kínai tisztségviselők egymást inzultálták, majd válogatott nyilatkozatokat tettek a sajtónak, melyben folyatódott az adok-kapok.

A csúcstalálkozóra az alaszkai Anchorage-ben került sor, Antony Blinken külügyminiszter és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó vezették az amerikai delegációt, míg Vang Ji külügyminiszter és Jang Csie-csi, a kommunista párt külügyi bizottságának vezetője a kínai delegációt.

Az esemény néhány perces fotózással indult volna, de Antony Blinken rövid nyitóbeszédében azonnal kritizálni kezdte Kínát, melyre a kínai delegáció képviselői feldühödtek és visszavágtak. A pár percesre tervezett nyitóbeszédhez kapcsolódó adok-kapok majdnem másfél órán keresztül zajlott.

„Nagyon aggasztanak minket Kína bizonyos cselekedetei, többek közt Hszicsiang, Hongkong és Tajvan kapcsán, illetve az Egyesült Államokat ért kibertámadások és a szövetségeseink gazdasági zsarolása” – mondta Blinken.

HOZZÁTETTE: KÍNA VESZÉLYEZTETI A RENDALAPÚ GLOBÁLIS RENDSZERT ÉS ÍGY A VILÁG STABILITÁSÁT.

Antony Blinken a beszédét Joe Biden elnök gondolataival zárta, aki alelnökként Kínában járt és azt mondta:

nem jó ötlet Amerika ellen fogadni.

Vang Ji beszédében már Blinken megjegyzéseire válaszolt: azt mondta, hogy nem fogadja el Kína, hogy az Egyesült Államok beavatkozzon a belügyeibe és egyébként elutasítanak minden vádaskodást, mellyel Amerika illeti őket.

„Kína azt szeretné, ha az Egyesült Államok elhagyná azon gyakorlatát, hogy önkényesen beleavatkozik Kína belügyeibe. Ez már régi probléma és meg kell változnia. Itt az idő, hogy megváltozzon” – mondta a kínai külügyminiszter.

Jang Csie-csi ezt követően azt mondta, hogy

túl sokat gondoltak az Egyesült Államokról, amikor azt hitték, hogy a szabályszerű diplomáciai protokollok betartásával tárgyalnak majd Kínával.

Hozzátette: Amerika az erejét fitogtatva próbál bánni Kínával, pedig az ázsiai ország csak együttműködést szeretne.

Úgy gondoljuk, az Egyesült Államoknak meg kell változtatnia az imidzsét és fel kell hagynia a saját demokráciájuk exportjával más országokba

– mondta a kommunista párt képviselője. Hozzátette: Amerikában amerikai demokrácia működik, Kínában pedig kínai demokrácia, nincs joga Amerikának ahhoz, hogy ráerőltesse az ideológiáját más országokra.

Jang arról is beszélt, hogy szerinte

AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK ÚGY TESZ, MINTHA A VILÁG NAGY RÉSZÉNEK ÉRDEKEIT KÉPVISELNÉ, DE NEM EZT TESZI, MERT A NYUGATI VILÁG A VILÁG LAKOSSÁGÁNAK KISEBB RÉSZÉT TESZI KI.

Mindkét fél beszélt az inzultálás mellett saját gazdasági és járványügyi sikereiről is, Jake Sullivan pedig többnyire arról adott elő, hogy Amerika csupán a szövetségeseinek érdekében lép fel, de jóval kevésbé volt konfrontatív, mint Tony Blinken.

A vehemens nyitóbeszédek után a felek az újságíróknak adtak nyilatkozatokat, ezután pedig elvonultak, hogy privát tárgyalásokat folytassanak.

A kínai kommunista párt állami televíziójában, a CCTV-ben úgy számoltak be az eseményről, hogy az amerikai fél súlyosan megsértette a diplomáciai protokollokat és nagyon elhúzta a felvezető beszédet.

Kína és az Egyesült Államok közt még a Trump-kormány idején kezdett el romlani a viszony, hiszen a republikánus elnök vámháborúval próbálta rendezni a kínai-amerikai külkereskedelmi egyenlőtlenségeket. Joe Biden elnök szinte mindent kidobott Trump munkájából, viszont a konfrontatív megközelítést Kínával szemben fenntartotta. Pár nappal az alaszkai csúcstalálkozó előtt Amerika 24 kínai tisztségviselőt szankcionált.

Forrás: portfolio.hu