Elárasztotta az országot egy veszélyes kártevő

Fotó: 123RF

A szőlőtulajdonosok réme, az apró, különleges külsejű amerikai szőlőkabóca ismét erőre kapott az idei nyár időjárásának köszönhetően.

A mezei kabócák közé tartozó amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) a szőlő egyik legádázabb ellensége, hazánkban 2006 tájékán jelentek meg az első példányok, majd 2014-re már az összes megyéből érkezett róluk bejelentés. A kártevő okozta veszély mértékét jelzi, hogy az Agrárminisztérium, a korábbi évekhez hasonlóan, idén is vissza nem térítendő támogatást nyújtott a termelők számára, a szőlőültetvények megvédéséhez.

Az idei nyár kedvezett az amerikai szőlőkabóca felszaporodásának, országszerte érkeztek bejelentések a kártevő megjelenéséről.

A nimfák kezdetben átlátszó, majd sárgás színűek, az imágók viszont barnás, foltokkal tarkított külsővel rendelkeznek. A teljesen kifejlett egyedek körülbelül 5 mm hosszúak. Mindössze néhány nap leforgása alatt képesek rettentő mértékben elszaporodni. Tojásaikat a szőlőtőke kétéves szárrészének kérge alá helyezik – írja a Disznovenyek.hu kertészeti magazin.

A kártevő kizárólagos tápnövénye a szőlő, melynek leveleit szívogatja, de gyakran összetévesztik a megszólalásig hasonló, közeli rokonaival, a többi mezei kabócával.

Az amerikai szőlőkabóca az aranyszínű sárgaságot kiváltó fitoplazma (Candidatus Phytoplasma vitis) hordozója. Ez a szőlő egyik olyan kórokozója, amely ellen nem létezik ellenszer, így a betegséget terjesztő kártevők gyérítése kiemelten fontos. A fertőzés kezdetben rendkívüli mértékben csökkenti a terméshozamot, végül elpusztítja a szőlőtőkét.

A kifejlett egyedek rendkívül szívósak, szinte lehetetlen megszabadulni tőlük, egészen a fagyokig képesek életben maradni, emiatt tavasszal vagy nyár elején, a megjelenésükkor rovarölő szerekkel lehet csak megfékezni őket.

Forrás: infostart.hu