
Kár, hogy nem fordítunk elég időt a korábbi idők tanulmányozására, pedig sokszor hasznos lenne! Ezt saját szakterületemre, a jogra is igaznak tartom, mert sokszor hasznos a régi jogszabályok megismerése is.
Száz éve jelent meg az 1923. évi XVIII. törvénycikk az erdészeti igazgatásról..
Az igazághoz hozzá tartozik az is, hogy már igen korán, 1897-ben elfogadták a XXXI. törvénycikket, ez azonban csak a korlátolt forgalmú erőkre és a véderdőkre vonatkozott, míg az „új” jogszabály már a magántulajdonban lévő erdőkre is.
Trianon az erdők területén is jelentős változást jelentett : előtte 12.857.457 katasztrális hold erdőterület volt Magyarországon, ez lecsökkent 2.042.000 katasztrális holdra ,tehát a korábbi terület 15.9 %-ára! Ennek több mint a fele, 1.032.000 kat. hold magántulajdonban volt.
/ A fiatalabbak kedvéért el kell mondanom, hogy pályám kezdetén a telkek és a földek területét csak négyszögölben és katasztrális holdban számoltuk. Az ingatlan-nyilvántartás bevezetésével tértünk át a négyzetméterre és a hektárra, nem volt könnyű ezt megszokni. Az átszámításhoz megemlítek pár példát:
1 m2 = 0,3 n.öl
1 n.öl = 3,6 m2
1 kat.hold = 5755 m2
1.000 m2 = 278 n.öl
1 hektár = 1 kat. hold 1180 m2
A fentieket átszámítva láthatjuk, hogy milyen jelentős területekről van szó! /
Az erdőállomány döntő része megsemmisült, a talaj is jelentős részben elkopárosodott.
Nyilvánvalóvá vált, hogy az ország faszükségletét nem tudják fedezni, de az erdők fennmaradásához jelentős közgazdasági, egészségügyi, klimatológiai /!/ és pénzügyi érdekek is fűződtek.
Az új erdészeti igazgatóság hatásköre a magánerdőkre is kiterjedt.
Felső fokon a földművelésügyi miniszter, középső fokon az erdőigazgatóságok, alsó szinten az állami erdőfelügyelet közreműködésével a királyi erdőhivatalok látták el a feladatokat.
Mai szemmel is korszerűnek mondható a száz évvel ezelőtti törvény, és most, amikor a fa újra nagy kincs lett minden szempontból , tisztelettel adózunk elődeinknek előrelátó törvényalkotásukat látva, olvasva.
Azt megnyugvással állapíthatjuk meg, hogy az eltelt időben méretében és százalékos arányában egyre nő az erdőterületek nagysága, a tudatos gazdálkodást központilag is segítik, előmozdítják.
Dr. Bakos Zoltán, KPE szakértő