Brexit: most már tényleg közel a megegyezés

Brexit. - A kép forrása: mundset.co.hu

Sikerült megegyezniük a feleknek a britek rendezett kiválásának feltételeiről szóló szerződés alapjairól – jelentette ki az Európai Tanács elnöke.

„Az alapok megvannak, elméletileg holnap el is fogadhatjuk ezt a megállapodást az Egyesült Királysággal” – közölte Donald Tusk lengyel újságírókkal Brüsszelben, hozzátéve, hogy így elkerülhető lenne a rendezetlen kilépéssel járó „káosz és katasztrófa”.

„Elméletileg hét-nyolc órán belül minden világossá válhat. Folynak a tárgyalások, minden a jó irányban halad” – fogalmazott.

Leo Varadkar ír miniszterelnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy számos kérdés még megoldásra vár, ezért a hónap vége szerinte reálisabb céldátum.

Ezzel párhuzamosan Antti Rinne, az EU soros elnökségét betöltő Finnország kormányfője reményének adott hangot, hogy az utolsó pillanatban tető alá tudják hozni az egyezséget, az úgynevezett kemény Brexit ugyanis rendkívül ártalmas lenne mindkét fél számára.

Kijelentette emellett, hogy szerinte lehetséges az október 31-re tervezett brit kilépési határidő „technikai, nagyon rövid” halasztása.

Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója többszöri csúszás után szerda este tájékoztatja a bennmaradó tagállamok kormányainak képviselőit a folyamat állásáról.

A cél az, hogy még a csütörtökön kezdődő európai uniós csúcstalálkozó előtt megállapodás szülessen, mivel ott a bennmaradó huszonhét tagállam vezetői már nem akarnak tárgyalni a részletekről.

Sokan elképzelhetőnek tartják, hogy amennyiben most nem sikerül tető alá hozni az egyezséget, akkor újabb EU-csúcsot fognak összehívni, egyes jelentések szerint esetleg október 30-án.

Forrás: MTI, privatbankar.hu

Megvan a Brexit-megállapodás?

Az Európai Tanács csütörtökön kezdődő kétnapos csúcstalálkozójának központi témája Nagy-Britannia uniós tagsága megszűnésének (Brexit) kérdése lesz, a kilépésről rendelkező új megállapodást a várhatóan éjszakába nyúló tárgyalások eredményének fényében a vezetők el is fogadhatják majd.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerdán Brüsszelben közölte: a feleknek sikerült megegyezniük az Egyesült Királyság rendezett európai uniós kiválásának feltételeiről szóló szerződés alapjairól.

Az EU-csúcs napirendi pontjai között szerepel még az EU következő, 2021-től érvényes költségvetéséről tervezett vita, megbeszélés Albánia és Észak-Macedónia uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről, valamint az éghajlatváltozás nemzetközi vonatkozásairól. A vezetők továbbá határozatot fogadhatnak el, amellyel kinevezik Christine Lagarde-ot az Európai Központi Bank elnökévé.

A Boris Johnson vezette új brit kormány e hónap elején új Brexit-megállapodási javaslatot terjesztett be az EU-nak. E tervezetről napok óta folyamatosan zajlanak a tárgyalások Brüsszelben. Az egész Brexit-folyamat legégetőbb kérdése, hogy Észak-Írország milyen vámjogi viszonyrendszerben maradjon az EU-val, hiszen a 499 kilométeres ír-északír határ lesz az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyetlen szárazföldi vámhatára a Brexit után.

Forrás: MTI, Portfolio.hu