
Az Egyesült Államok és Törökország Észak-Szíriára vonatkozó tűzszüneti megállapodást kötött – jelentette be Mike Pence amerikai alelnök csütörtökön Ankarában, miután Recep Tayyip Erdogan török államfővel egyeztetett. Pence szerint Törökország beleegyezett egy ötnapos tűzszünetbe, hogy lehetővé tegye a szíriai kurd csapatok visszavonását a szíriai-török határról. Donald Trump amerikai elnök Twitter-üzenetben üdvözölte a bejelentést. Azt írta, „nagyszerű hírek érkeztek Törökországból”. „Köszönöm, Erdogan! Életek millióit sikerült megmenteni!” – fűzte hozzá az amerikai elnök. Erdogan a nap folyamán a Pence vezette amerikai küldöttséggel tárgyalt. Trump abban a reményben küldte Ankarába az amerikai alelnököt, hogy sikerül tűzszünetet kieszközölnie a török és kurd erők között Északkelet-Szíriában. Egy névtelenséget kérő török tisztségviselő a Reuters hírügynökségnek elmondta: „Törökországnak pontosan azt sikerült elérnie, amit akart a találkozón.” „A tűzszünet végrehajtásával az Egyesült Államok nem fog további szankciókat hozni Törökország ellen” – mondta. „Donald Trump elnök úgy döntött, visszavonja a gazdasági büntetőintézkedéseket”, amint a hadműveletnek vége – tette hozzá Pence.
Az orosz elnök szíriai különmegbízottja és a török elnöki szóvivő csütörtökön megállapodott arról, hogy Ankara és Moszkva továbbra is együttműködik Szíria területi épségének ügyében – jelentette az Anadolu török állami hírügynökség a török elnöki szóvivő hivatalának közleményére hivatkozva. A beszámoló szerint Alekszandr Lavrentyjev és Ibrahim Kalin ankarai találkozóján abban egyezett meg, hogy meg kell előzni minden olyan fenyegetést, amelyet a terrorszervezetek jelentenek Szíria területi épségére.
Tekintettel a Szíria északkeleti részén zajló török katonai offenzívára, a kurdok vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) felfüggesztette az Iszlám Állam (IÁ) terrorista milíciája ellen folytatott harcot – jelentette be Mazlúm Abdi, az SDF parancsnoka.
Törökországnak fel kell hagynia mindenfajta katonai tevékenységgel Szíriában, amely további szenvedést okoz a civil lakosságnak és jelentősen veszélyezteti az Iszlám Állam legyőzése érdekében eddig elért eredményeket, a terrorszervezet ugyanis továbbra is veszélyt jelent Európa biztonságára – áll az Európai Tanács péntek hajnalban elfogadott zárónyilatkozatában.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Balatonalmádiban tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a kormánypártok kétnapos kihelyezett frakcióülésén téma volt a szíriai helyzet is. Úgy fogalmazott, hogy távolinak tűnik a probléma, de mégsem az. Az a kérdés, hogy Törökország négymillió migráns előtt melyik irányba nyitja meg a kapukat. A magyar érdek, hogy ez Szíria felé történjen és ne Európa felé, ne jelenjen meg ez az embertömeg a szerb-magyar határon – mutatott rá a kormánypárti politikus. Hangsúlyozta, hogy Magyarország szurkol ebben a kérdésben, nem befolyásolója a folyamatnak.
A magyar kormánynak akár érdeke lehet egy újabb menekülthullám elindítása, mert akkor ő lehet újra a
„kerítésépítő, Magyarországot megvédő kormány” – ezt pendítette meg a DK országgyűlési képviselője az ATV Start csütörtök reggeli adásában a szíriai eseményekkel kapcsolatban. Arató Gergely szerint a magyar kormány korábban is megakadályozta azokat a lépéseket, amelyet stabilizálhatták volna az érzékeny térségeket, a Közel-Keletet vagy Észak-Afrikát.
MTI, ATV.HU