A benyújtott törvényjavaslat számos hatályos törvény módosítását tartalmazza, ezzel megteremtve a koherens jogi környezetet valamint a jogharmonizációs illeszkedést és a jogalkalmazás előmozdítását.
Az új európai uniós orvostechnikai szabályozás már 2017-ben hatályba lépett, teljes körben 2022. május 26-tól kell alkalmazni az in vitro orvostechnikai eszközök vonatkozásában. Az uniós szint közvetlenül hatályosul, nem kell átültetni, de az eljárási szabályokat ezen törvénymódosítással lehetett megfeleltetni a módosulásnak.
Az orvostechnikai eszközökkel kapcsolatosan az uniós aktus megszegői a l5 pontban felsorolt esetekben szankciókra számíthatnak, ha megszegik az előírásokat.
Jelentős, és az érintettek számára igen kedvező változás a kötelező egészségbiztosítási ellátások körében a csecsemőgondozási díjra való jogosultság körének újbóli szabályozása,mely jelentősen kibővíti azon kört, ami a 365 napos biztosítási időbe beszámít!
Pontos meghatározásra került, hogy cselekvőképes személyeken mely feltételek fennállta esetén végezhetnek egészségügyi kísérleteket.
Felhatalmazást kapott a Kormány, hogy rendeletben állapítsa meg az embereken végzett orvostudományi kutatások engedélyezési, bejelentési eljárásának részletes szabályait.
Ugyancsak felhatalmazást kapott az illetékes miniszter, hogy rendeletben rögzítse az egészségügyi szolgáltatásokkal, az orvostechnikai eszközökkel és az in vitro diagnosztikai eszközökkel kapcsolatos eljárásokat, feladatokat, továbbá a közétkeztetéssel kapcsolatos egyes szabályokat.
Az egészségügyi alapellátásban szintén a Kormány kapott felhatalmazást, hogy a praxisközösségek kialakításának szempontjait, az együttműködésükre és tevékenységükre vonatkozó koordinációs szabályokat rendeletben állapítsa meg.
A félreértések elkerülését szolgáló, pontosító jogszabály az egészségügyet erősíti, az állampolgárok számára biztonságosabb ellátás nyújtását szolgálja, ezért a Polgári Kisgazdák támogatják elfogadását.
Az új törvény döntő részében 2022. január elsején, kisebb részben 2022. május 26-án lép majd hatályba.
Dr. Bakos Zoltán, KPE szakértő