Ahol az egri kisgazdák elnöke is megjelent

– tudósítás a jásziványi bekötőút átadásáról-

Szíki Károly A kép forrása: kpe.hu

Jászivány jó úton jár- ezzel a szlogennel adtak át Jásziványban egy útszakaszt,melyrea kormány jelentős forrást mozgósított.

Tulajdonképpen ez volt a karácsonyi ajándék. Erről szólt a 705 millió forintból felújított 5,8 kilométer hosszú bekötőút átadási ünnepsége csütörtökön.

Jászivány az Alföld területén fekszik, a Tisza és a Zagyva folyók közötti síkságon terül el, Jászberény és Heves között.  Zsáktelepülés, melyben 398 fő lakik.

Egykor itt haladt át a szarmaták által 327-327-ig épített, a Dunát a Tiszával összekötő Csörsz árka nyomvonal.

II. András király 1234-ben – tehát még a tatárjárás előtt – az Aba nemzetségbeli Demeter mesternek adományozta, a hevesi várispánság köteléke alól felmentett, az adománylevélben akkor még  Ivan-föld néven olvasható települést.

A további időkben Heves-Ivány nemesi családok birtokát képezte, lakosai jobbágyok voltak.

A Palóczy grófok 1421-ben kapták meg, majd 1527-ben, amikor a Palóczy Antal meghalt, testamentumában az egri Káptalanra hagyta. A török hódoltság kezdetétől  Heves-Ivány is a környező falvak sorsában osztozott.

Elhelyezkedéséből adódóan a történelem viharaiban nagy veszélynek volt kitéve, mivel beleesett a Szolnok-Eger között hullámzó hadak útjába, így az átvonuló csapatok minden sarcolását elszenvedte. A mai napig történelmi nevezetességű földútja megvan, mely a „Császár útja” néven vált híressé.

A falu az 1680-as tatár betöréskor pusztult el végleg, ezt követően nem újult meg. 1714-től az egri káptalan egy-egy évre bérbe adja a pusztát az apátiaknak.

1717-ben a Jász-Apáthiak bérbe vették, jó ideig csak szántónak, kaszálónak használták a területet, majd a XVIII. század végén megkezdték a terület benépesítését, mely lehetővé tette a tanyavilág kialakulását.

Magára talált Jászivány. Karácsonyi ajándék.

Mára magára talált ez a kis település, aminek büszkeséget ad, hogy Pócs János országgyűlési képviselő segítségével méltó utat kapott, s könnyedén becsatlakozhat a Budapest-Heves útvonalra.

Magasztos ceremónia

Az ünnepi ceremónián  megjelent Mosóczi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára. Rövid avató beszédében elmondta, hogy a kormány jelentős forrást mozgósít a 2010 előtt felhalmozott karbantartási lemaradás ledolgozására. Idén a kivitelezők több mint 1250 kilométeren dolgoztak, ami évtizedes útfelújítási rekordnak számít. A fejlesztések összértéke meghaladja a 220 milliárd forintot, a ráfordítások felét pedig a vidéki életminőség emelését célzó Magyar Falu Program biztosítja. A teljes magyar közúthálózat közel 32 ezer kilométer, amelyből az elmúlt évtizedben több mint 6 ezer kilométeren állították helyre, főként a mellékutakat, de jövő márciusra elkészül az M4-es gyorsforgalmi út Jász-Nagykun-Szolnok megyei folytatása is, ami egy új Tisza-hidat is magába foglal. A Jászberényt elkerülő út utolsó elemének munkálatai pedig jövő nyárra fejeződhetnek be.

Kovács Péter, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Jász-Nagykun-Szolnok megyei igazgatója elmondta: a társaság idén közel hétmilliárd forint értékben ötven kilométer útszakaszt újított fel a megyében. Jövőre az 1330 kilométer hosszú úthálózatból nyolcvan kilométernyi karbantartását tervezik. Az átadott 32132. jelű jásziványi bekötőút rekonstrukciója során felújították az útszakaszon lévő hat buszmegállót is, útburkolati jeleket festettek fel és kicserélték az útjelző táblákat.

Pócs János, Jász-Nagykun-Szolnok megye 2-es választókerületének fideszes országgyűlési képviselője, a jelentős számban megjelent érdeklődők között csak nehezen ért el a pódiumig, mert mindenki a kezét szerette volna megszorítani. Ö arról ejtett szót, hogy sok ellenérv merült fel a jásziványi bekötőút felújítása kapcsán, hiszen a Jászság egyik legkisebb községe zsáktelepülés, így nincs nagy átutazó forgalma. Az 1938-ban a kiváló pénzügyi szakember, Imrédy Béla segítségével épült út felújítása azonban fontos volt az ott élőknek: az aszfalt minőségének javulásával gyorsabbá és biztonságosabbá válik a közlekedésük.

Borbás Zoltán, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés kormánypárti alelnöke hangsúlyozta: a zsáktelepülések, így Jászivány életében is „a bekötőút maga az élet, a kapcsolatot és az utánpótlást jelenti a községnek”.

A kormány segítő kezet, partnert lát ezekben a településekben, amelyek közössége egyfajta kincsként őrzi a magyar hagyományokat.

Tari András, Jászivány polgármester emlékeztetett: az út 1938-ban kapott először kő-, majd 1969-ben bitumenborítást. 1984-ben kétsávossá szélesítették, tíz évvel ezelőtt pedig felületjavítást végeztek rajta.

Záró akkordként 2 Lehel kürt másolat került átadásra a pódiumon.

A szalagot aranyozott ollóval vágták át, ezzel ért véget a hivatalos program, melyet megtoldottak egy teljes körű fogadással, ennek keretén belül a Pócs János által felajánlott disznóból készült finomságokat fogyaszthatták el a megjelentek a Művelődési Ház nagytermében.  A pohárköszöntő előtt Tari András polgármester ajándékkosarakat nyújtott át azoknak, akik a bekötőút megvalósításában a legjelentősebb szerepet játszották. Végül  tombola sorsolásra került sor és a nyertes átvehette a fődíjat, egy női kerékpárt.

Szíki Károly, a kisgazdák egri elnöke rövid beszélgetés során Turi-Kovács Béla elnök úr nevében is gratulált Mosóczi Lászlónak, Pócs Jánosnak és Tari Andrásnak a megvalósuláshoz és a minden elképzelést felülmúló rendezvényhez, s ígéretet tett arra, hogy legújabb, az ünnepre megjelent gyermekek-felnőttek számára egyaránt szóló könyvét postázza számukra.

Összegezve: kis településeken is történhetnek jelentős dolgok, ahol felemelhetik fejüket az emberek. Csak akarni kell és szívósan kitartani a szándék megvalósulása mellett. Így volt ez Jásziványban is, ahol említésre méltó az a másik jelentős beruházás is, mely a bevezető út mellett a végéhez közeledik egy kilátóval, csillagvizsgálóval, 2 közösségi épülettel, s a pléh Krisztus közelében megalkotott nagykönyvvel, melynek fémlapjai a tanyavilág részleteit dokumentálják.

Jó volt magyarnak lenni ezen a december végi napon Jásziványban, ahol sok mosolygós emberrel találkozhattam, s külön-külön is minden „nagy emberrel” elbeszélgethettem.

Heti Hang Szóró—-Hangosan mindenről, ami nekünk fontos