80 esztendeje, 1944. október 15-én történt a sikertelen kiugrási kísérlet
a II. Világháború szörnyű poklából. A történelem megtanította nekünk, hogy
a háborúból NEM kiugrani kell, hanem bele sem szabad keveredni.
Lakatos Géza miniszterelnök Úr a saját munkabírását nem kímélve minden erejével arra törekedett, hogy Magyarországot megmentse a további háborús pusztítástól.
Faraghó Gábor honvéd-vezérezredes vezetésével Teleki Géza geológus professzor, a tragikus sorsú Teleki Pál korábbi miniszterelnök fia és Szentíványi Domokos diplomata Horthy Miklós írásbeli felhatalmazásával Moszkvába utazott. Megkezdődtek, és 1944. október 11-én sikeresen be is fejeződtek a Magyar Királyság és a Szovjetunió között a fegyverszüneti – és nem „fegyverletételi” (!) tárgyalások.
Ez idő alatt Lakatos Géza és Kormánya nagy körültekintéssel készítette elő azt, hogy Horthy Miklós kormányzó bejelenthesse ennek a szörnyű, nemzetpusztító és teljesen értelmetlen háborúnak a befejezését. Sajnos bőven akadtak nemzetárulók is. A szélső-jobboldali ellenzék megbuktatta a végtelenül tisztességes és észszerű törekvéseket. Csatay Lajos honvédelmi minisztert a feleségével együtt az öngyilkosságba hajszolták. Számos kiváló magyar politikus ismét börtönbe került, és megkezdődött Magyarország történelmének egyik legsötétebb és legpusztítóbb diktatúrája, a nyilas rémuralom, ami kizárólag csak egy esztelen idegen hatalom, a hitleri Német Birodalom érdekeit szolgálta.
A balatonfüredi Polgári Kisgazdák kegyelettel emlékeznek az 1944. december 24-én, Sopronkőhidán aljas módon meggyilkolt Bajcsy-Zsilinszky Endrére, Kiss János al-tábornagyra, az Osztrák Császári Vaskoronarend lovagjára, Dr. Tarcsay Vilmos vezérkari századosra, közgazdaság-tudományok doktorára, a kiváló hadtáp-szervezési szakemberre és többi, a Hazáért súlyos áldozatot vállaló nemzeti hősünkre.
(Dr. Paál Sándor, KPE Országos Elnökségének a tagja)