
Jó úton halad Magyarország, hogy akkumulátorgyártó nagyhatalom legyen. Legalábbis ezt erősíti, hogy immár húsz vállalat csaknem háromezermilliárd forint fejlesztést indított el az elmúlt öt évben az országban. A világ legnagyobb akkumulátorgyártója, egy kínai cég Debrecenben építi fel legújabb gyárát, és egymaga háromezermilliárdos fejlesztést hajt végre. Vagyis megduplázódik az ágazatba fektetett tőke. A beruházásról szóló megállapodást hétfőn írták alá – számolt be az M1 Híradó.
Egy Debrecen melletti több mint 200 hektáros területen épül meg a világ legnagyobb akkumulátorgyártójának legújabb üzeme, ami egyben Magyarország történetének legnagyobb beruházása lesz. A kínai Contemporary Amperex Technology Company háromezermilliárd forintos fejlesztésével kilencezer új munkahelyet hoz létre. Az építkezés már az idén elkezdődhet.
A gyárban csúcstechnológiával állítanak elő elektromos autók gyártásához szükséges akkumulátorcellákat, amelyeket európai autógyártóknak, többek között az ugyancsak Debrecenben épülő BMV-nek szállítanak majd.
A fejlesztésről szóló megállapodást hétfőn írták alá a vállalat és a város képviselői. A zöldmezős beruházásra egy hosszú, két és féléves tárgylássorozat után került pont. Ennek eredményeként Debrecen az elektromobilitás európai szinten is meghatározó központjává válik.
„Vállalatunk elkötelezett a zöldenergia iránt. Ennek jegyében prémiummegoldásokat és prémiumszolgáltatásokat nyújtunk partnereink számára. Ily módon is hozzájárulva a karbonsemlegességhez Európában. Az, hogy Debrecent választottuk második európai gyárunk helyszínéül, többek között a magyar kormány hatékony munkájának köszönhető” – mondta Robin Zeng, az akkumulátorgyártó vállalat elnök-vezérigazgatója, aki interneten keresztül méltatta a beruházást.
Az autóipar teljesen átalakulóban van az elektromobilitás irányába. A mostani beruházás Magyarország szerepét tovább növeli ebben a szegmensben.
Így tovább növekedhet a hazai járműipar teljesítménye, amely tavaly megközelítette a 9500 milliárd forintot. Idén jó esély van arra, hogy átlépje a 10 ezer milliárd forintot – erről a külgazdasági és külügyminiszter beszélt.
Szijjártó Péter emlékeztett arra, hogy Magyarország 12 éve elindította a keleti nyitás stratégiáját, aminek eredményeként a kínai és a koreai vállalatok lettek az utóbbi évek legnagyobb befektetői.
„A kínai vállalatok a legmodernebb technológiát honosítják meg Magyarországon. Elismerjük és nagyra értékeljük azt, hogy a kínai vállalatok kifejezetten magas színvonalú munkahelyeket hoznak Magyarországra. És ebben a helyzetben – tisztelt hölgyeim és uraim – tisztában vagyunk azzal, hogy párhuzamosan azzal, ahogy mi itt ünneplünk, azok, akik minket a keleti kapcsolatokért szoktak támadni, most súlyosan irigykednek” – fogalmazott.
Az új gyár várhatóan 2025-ben már termelni fog.
Eddig 17 településen jelentek meg akkumulátorgyártók Magyarországon
Gödön ugyancsak hatalmas beruházásként a Samsung épít akkumulátorgyárat. A dél-koreai vállalat három fejlesztést is bejelentett csaknem 800 milliárd forint értékben.
De tavaly óta gőzerővel folyik a munka a Fejér megyei Iváncsánál is. Itt is koreai, az SK Innovation a beruházó, amely két komáromi gyára után most Európa egyik legnagyobb akkumulátorüzemét építi fel.
A statisztika szerint az országban eddig 17 településen jelentek meg zömében ázsiai akkumulátorgyártók. Összesen 20 cég több mint 2800 milliárd forintot fektetett be, ehhez mintegy 300 milliárd forintnyi állami támogatást kaptak. A kínai Contemporary háromezermilliárd forintos beruházásával több mint megduplázódik a szektorba eddig invesztált tőke.
Jelenleg Magyarország a világ harmadik legnagyobb akkumulátorgyártója és ötödik legnagyobb akkumulátorexportőre.
Forrás: hirado.hu