Fónagy János erről a 68. Központi Bányásznap csütörtöki ünnepségén, Pécsen beszélt. A Miniszterelnöki Kormányiroda nemzeti vagyonnal kapcsolatos parlamenti ügyekért felelős államtitkára beszédében meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar bányásztársadalom nem csupán egy műszaki-gazdasági közösség, hanem értékteremtő, értékmegtartó közösség is, amely „a társadalom szövedékének egyik összetartó ereje”.
Az ágazatban dolgozókat méltatva kijelentette: „a bánya fegyelmet, munkát és szaktudást követel”. A kormány továbbra is a nemzeti vagyon nagyon fontos elemének tartja a magyar szén-, érc- és ásványkincset, illetve azok hasznosításához szükséges szaktudás, szakképzés és munkaerő meglétét – összegzett az államtitkár, aki az új bányászati technológiákban rejlő lehetőségek alkalmazásának szerepét is hangsúlyozta.
Kaderják Péter az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára szerint a jövőben az innováció nem kerülheti el a magyar bányászatot sem, az ágazat nem maradhat le a fejlődésben. Kifejtette: kiemelt kormányzati cél, hogy Magyarországot dinamikus és minőségi gazdasági növekedés jellemezze, amiben a magas hozzáadott értéket biztosító, innovációra támaszkodó tevékenységeknek kell vezető szerepet játszaniuk. A tárca jó ideje azon dolgozik, hogy minél korszerűbbé, olcsóbbá és takarékosabbá, ugyanakkor biztonságosabbá tegye a magyar energetikai rendszer működését, aminek a bányászat is része – hangsúlyozta. Úgy fogalmazott, az ország ellátásbiztonságát leginkább garantáló energiamixet kell kialakítani: a nukleáris, a megújuló és a rendszernek rugalmasságot és biztonsági tartalékot is jelentő fosszilis energiaforrásokból. A klímavédelem leginkább a fosszilis energiatermeléstől követel a korábbiaknál jóval nagyobb alkalmazkodást – mondta. Hangsúlyozta: a magyar energiafüggőség csökkentésének része, hogy a kormány évről évre meghirdet bányászati koncessziókat, az utóbbi években a hazai szénhidrogén-kitermelés újra növekedésnek indult, és a jövőben reális esélye van a további növekedésnek. A kormány az ország energiaellátásának egyik fontos biztosítékaként tekint a geotermikus energia bányászati koncesszió keretében történő kutatására, kinyerésére és hasznosítására. Ezért a meglévő bányászati szakmai tudásnak ezen a területen is nagy értéke lesz – jegyezte meg az államtitkár. Kaderják Péter utalt arra is, hogy a nyáron kormányhatározatban rögzített ásványvagyon-hasznosítás és készletgazdálkodási cselekvési terv keretében a baranyai megyeszékhelyen innovációs központ létrehozását kezdeményezik. „Pécs azért is ideális választás a központ számára, mert az utóbbi két-három évtizedben, ebben a térségben zajlottak a legnagyobb földtani kutatások” – magyarázta a politikus.
Süli János, a Paks II. beruházásért felelős tárca nélküli miniszter az eseményen mondott köszöntőjében a többi között az atomenergetika és bányászat kapcsolatának fontosságáról beszélt, kiemelve, hogy a kormány kiemelten támogatja az ágazatot. (Forrás: MTI)kép: bányászünnep Rózsaszentmártonban. – A kép forrása: banyaszblog.hu