A kulturális örökség fejlesztése

Fotó origo.hu

Az Országgyűlés abból a célból, hogy a kulturális örökség műemléki értéket képviselő elemeit megóvják, közkinccsé tegyék új törvényt alkotott.  A cél: örökségvédelem, közérdek, fentarthatóság.

Elsődlegesen is elismerésre került e téren a magánjogi szereplők értékteremtől és védő szerepe.

A költségvetési szerv vagy gazdasági társaság által vagyonkezelt kastélyok, kúriák, udvarházak, parkok, kertek a törvényben meghatározottak szerint adhatók ingyenesen tulajdonba vagy vagyonkezelésbe. A kérelmet természetes vagy jogi személy nyújthatja be.

Az átadásra ingyenesen kerül sor, a használatra csak a létesítő okiratban írt közfeladat ellátása érdekében kerülhet sor.

Az átvevőnek a jó gazda módjára kell eljárnia, és biztosítania kell a látogathatóságot.

Mindezeket ellenőrzik, szerződésellenes helyzet esetén annak megszüntetésére szólítják fel az érintettet, illetve a szerződés felmondható, polgári peres eljárás indítására is mód van.

A szerzéstől számított 99 évre elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeznek be, továbbá az állam javára elővásárlási jogot.

Értéknövelő beruházást csak saját felelősségére és költségére végezhet bárki.

Az első tíz évben költségvetési támogatás biztosítható.

Az Európai Bizottság felé előzetesen be kell jelenteni a 150 millió eurót meghaladó összegű egyedi támogatást a beruházások esetében, míg a működési támogatás esetén ez 75 millió euró felett kötelező.

Az összefoglalót készítette Dr. Bakos Zoltán KPE szakértő.