
„ Egyik cél tehát a birodalom szilárd fennállása, melyet nem kívánunk semmi más tekintetnek alárendelni. Másik cél pedig fenntartása Magyarország alkotmányos fennállásának, jogainak, törvényeinek, melyeket a Sanctio Pragmatica is ünnepélyesen biztosít, s melyekből többet elvenni, mint amit a birodalom szilárd fennállhatásának biztosítására múlhatatlanul megkíván, sem jogos nem volna, sem célszerű.”
„De készek leszünk mindenkor törvény szabta úton saját törvényeinket a birodalom szilárd fennállhatásának biztosságával összhangba hozni, s a Lajtán túli országok szabadságának és alkotmányos kifejlődésének útjában állani soha nem fogunk.”
Deák történelmi szemléletét meghatározta a nemzet és az uralkodó között öt alkalommal megkötött, megerősített alkotmányos kiegyezés:
- 1541. I. Ferdinánd
- 1618. II. Ferdinánd, amely a hitlevélben a törvényhozó és végrehajtó hatalom az önálló magyar alkotmány rendelkezéseinek megfelelően rögzített, továbbá ugyanekkor a vallási egyenlőséget is megerősítette.
- 1687. amely az ország felszabadítását követően az addigi választott királyságot a Habsburg házon belül örökletessé tette.
- III. (1.) Károly 1722-23 a Sanctio Pragmatica.
- 1790-91. II. Lipót, amikor a kibocsájtott hitlevélben a magyar alkotmányt megerősíti.
- 1687. XII. törvény Deák mesterműve